W przedstawionym stanie faktycznym wyjaśnienia wymaga kwestia opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży wskazanych działek.
sygnatura: 1418/ZT/T/443-57/07/SG
autor: Urząd Skarbowy w Piasecznie
data: 2007-08-31
słowa kluczowe: |
Wnioskiem z dnia 11.06.2007r Pan X reprezentowany przez Pana Y na mocy udzielonego pełnomocnictwa , zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w następującym stanie faktycznym :
od 1975 r pan X jest właścicielem gospodarstwa rolnego położonego we wsi W . Gospodarstwo zostało nabyte na podstawie ustawy z 26 października 1971 r o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych . W skład gospodarstwa wchodziły niezabudowane działki oznaczone numerami ........... o łącznej powierzchni 6h 2268m.kw. Pan X w 2006 r nie prowadził i obecnie nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Decyzją Wójta Gminy L z 18 maja 2005 r Nr...... został zatwierdzony podział działek oznaczonych numerami .... Działki powstałe w wyniku tego podziału otrzymały oznaczenia : ...... Jednocześnie w decyzji tej stwierdzono że działki o numerach : ..... działki ... zostały przeznaczone na poszerzenie dróg gminnych , natomiast działki o numerach ....... stanowią drogi wewnętrzne , pozostałe działki położone są na terenie zabudowy mieszkaniowej .
Aktem notarialnym z dnia 8 października 2004 r pan X dokonał sprzedaży niezabudowanej działki nr... , stanowiącej według wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego Gminy L tereny zabudowy mieszkaniowej , w strefie chronionego krajobrazu. Tym samym aktem dokonał zbycia udziałów w działkach..........W dniu 21 czerwca 2005 r pan Xi zrzekł się własności niezabudowanych działek o numerach ... o łącznej powierzchni 1468 m.kw na rzecz Gminy L .W dniu 4 września 2006 r pan X sprzedał jedną działkę o powierzchni 1.300 m.kw Kolejna działka o powierzchni 1.737 m. kw została sprzedana w 14 listopada 2006 r oraz w dniu 16 listopada 2006 r - następna o powierzchni 1.200 m.kw.W przedstawionym stanie faktycznym wyjaśnienia wymaga kwestia opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży wskazanych wyżej działek.
W Pana ocenie sprzedaż przedmiotowych działek nie mieści się w zakresie pojęcia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług , zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług Stanowisko swoje wywodzi Pan z analizy treści przepisu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług . Zauważa Pan , iż definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie o podatku od towarów i usług ma inny zakres niż występująca w ustawie Ordynacja podatkowa , ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych czy prawie działalności gospodarczej. Definicja ta pojęciem ,,podatnik" obejmuje te wszystkie podmioty , które prowadzą działalność gospodarczą , występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym . Zauważa Pan również , że mimo , iż nie wynika to wprost z przepisów ustawy , to jednak przyjmuje się , że działalnością gospodarczą jest co do zasady , tylko wykonywanie czynności w sposób profesjonalny ( zawodowo) . Dokonywanie incydentalnie takich czynności , poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej , zdaniem Pana nie daje podstaw do uznania , że dany podmiot jest podatnikiem podatku. Zauważa Pan również , że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia ,, częstotliwości" , a w znaczeniu funkcjonującym w języku polskim słowo to oznacza ,, wielokrotnie" . Dalej podkreśla Pan , że w świetle wskazanego przepisu ustawy nie ma znaczenia działanie ( częstotliwe lub sporadyczne ) , lecz sam zamiar . Użyty w przepisie przymiotnik ,,częstotliwy" zdaniem Pana odnosi się do zamiaru wykonywania czynności w częstotliwy sposób. W konkluzji stwierdza Pan , że zamiar musi obejmować częstotliwe wykonywanie czynności , natomiast nawet częstotliwe wykonywanie czynności bez takiego zamiaru nie pozwała na przypisanie tym czynnościom przymiotu prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług , zatem , aby stać się podatnikiem , w chwili dokonywania czynności wykazywana winna być intencja dokonania tej czynności wielokrotnie .
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie stwierdza co następuje :
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt. 6 tej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome , jak również wszelkie postacie energii , budynki i budowle lub ich części , będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej , a także grunty.
Art. 15 ust.1 i ust. 2 ustawy stanowi , iż podatnikami są osoby prawne , jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust.2 , bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów , handlowców lub usługodawców , w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników , a także działalność osób wykonujących wolne zawody , również wówczas , gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Powyższe oznacza , iż o statusie podatnika wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą decyduje częstotliwość wykonywania czynności . Przy czym ustawa nie precyzuje , co oznacza zwrot ,, zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy" . Słownik języka polskiego pod. red.M.Szymczaka ( PWN Warszawa 1989) pod pojęciem ,,częstotliwość" nakazuje rozumieć częste występowanie , powtarzanie się jakiejś czynności , zjawiska , pod pojęciem zaś ,, zamiar ,, nakazuje rozumieć , to co ktoś zamierza , projekt , plan , intencja zrealizowania czegoś . Wykonanie czynności spełniającej w/w warunki należy samoistnie traktować jako działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy . Aby stać się podatnikiem wystarczy wykonać czynności jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy . Należy zauważyć , iż dla rozstrzygnięcia wystarczającym jest istnienie okoliczności , które wskazywałyby na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy . W przedmiotowej sprawie , z całokształtu materiału wynika , iż zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy istnieje . Podział nieruchomości gruntowej na działki budowlane , następnie ich sukcesywna sprzedaż różnym nabywcom wskazuje na istnienie takiego zamiaru . W wyroku z dnia 9 marca 2006 r sygn. Akt I SA/OI 10/2006 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał , iż wielokrotna sprzedaż wydzielonych w wyniku podziału gospodarstwa rolnego działek budowlanych stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Warto przy tym zauważyć , iż podniesiona przez Pana kwestia sprzecznych ze sobą rozstrzygnięć zawartych w wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach oraz wyrokach sądowych nie wynika ze sprzecznej interpretacji tego samego przepisu prawa, jest natomiast wynikiem indywidualnej oceny różnych stanów faktycznych będących przedmiotem tych interpretacji bądź orzeczeń sądowych.
Reasumując , w świetle powyższych przepisów , dokonywaną przez pana Rajkowskiego dostawę gruntów budowlanych należy zaklasyfikować zgodnie z powołanym wyżej art. 15 ust. 2 ustawy , jako działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu i uznać , iż jest On podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z przepisem art. 113 ust.13 pkt.1 lit. d w/w ustawy zwolnień , o których mowa w ust. 1 i 9 nie stosuje się do dostawy terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę . Oznacza to , że podatnicy dokonujący dostaw tych towarów , niezależnie od wielkości swoich obrotów są podatnikami podatku od towarów i usług. Przy sprzedaży gruntu przeznaczonego pod zabudowę ma zastosowanie stawka podatku określona w art. 41 ust. 1 ustawy tj. 22% . Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji. Tutejszy organ podatkowy informuje , iż przedmiotowa interpretacja ma zastosowanie wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i została wydana według stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.