Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działki powstałej z podziału innej nieruchomości.

sygnatura: 1438/VAT2/443-75/07/238-91/MP

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

data: 2007-08-29

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 11.06.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działki, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów postanawia:

uznać stanowisko we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona jest współwłaścicielką od 1975r. w 4/6 części gruntu położonego w Warszawie stanowiącego jedną działkę. Aktualnie prowadzony jest podział geodezyjny, w wyniku którego po zniesieniu współwłasności Wnioskodawczyni zostanie właścicielem jednej z trzech nowoutworzonych działek, którą następnie zamierza sprzedać. Z wniosku wynika również, że przedmiotowa sprzedaż będzie czynnością jednorazową.

Wnioskodawczyni zwróciła się do tut. organu podatkowego z pytaniem czy sprzedaż tej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

W ocenie Wnioskodawczyni powyższa sprzedaż jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług reguluje art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.). Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Według art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów rozumie się, co do zasady, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy towary to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Biorąc pod uwagę powyższe można stwierdzić, iż planowana przez Stronę sprzedaż gruntu spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów. Należy zatem określić, czy w związku z wykonywaniem tych czynności Wnioskodawczyni działa w charakterze podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikiem jest osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, przy czym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Oznacza to, że status podatnika podatku od towarów i usług związany jest z samodzielnym prowadzeniem działalności gospodarczej, w rozumieniu cytowanych wyżej przepisów ustawy.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej.

Sprzedaż przedmiotowej działki stanowi wykonywanie przysługującego Stronie prawa własności, a zatem nie oznacza ona wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z treści wniosku nie wynika, aby Wnioskodawczyni miała zamiar kontynuowania wykonywania tych czynności czy też nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, co jest warunkiem uznania tych czynności za działalność gospodarczą.

Skoro dokonując sprzedaży nabytej działki Wnioskodawczyni nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, czynności te nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Reasumując, sprzedaż działki w okolicznościach opisanych we wniosku nie stanowi samodzielnej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY