Wnioskiem z dnia 01.06.2007 r uzupełnionym w dniu 20.07.2007 r s.c X zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej prawa do odliczenia w całości podatku naliczonego od inwestycji związanej z budową budynku handlowo-mieszkalnego .Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika , iż:Dla potrzeb prowadzonej działalności Spółka zamierza rozpocząć inwestycję w zakresie budowy budynku handlowo-mieszkalnego w proporcjach : część handlowa przeznaczona do działalności - około 80% , część mieszkalna przeznaczona na użytek własny - około 20% . Budynek zostanie wybudowany na gruncie , którego współwłaścicielami są trzy osoby - wspólnicy Spółki w udziałach po 25 % i osoba nieprowadząca działalności gospodarczej - 50% . Decyzja zezwalająca na budowę wydana będzie na trzech współwłaścicieli . Inwestycję w zakresie budowy przedmiotowego budynku będzie prowadziła Spółka i na nią będą wystawiane faktury związane z tą inwestycją. W przeważającej części budynek ma służyć celom związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą , zatem według podstawowych reguł metodycznych budynek jako całość powinien być zaliczony do grupy PKOB 123 ,,budynki Handlowo-usługowe ,, . W związku z powyższym roboty i usługi budowlane realizowane w obiekcie zaliczanym do grupy PKOB 123, powinny być opodatkowane jednolitą stawką podatku VAT w wysokości 22% , bez względu na to jakiej części one dotyczą , handlowo-usługowej czy mieszkalnej.W opisanym stanie faktycznym rodzą sie wątpliwości , czy Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia w całości podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z budową opisanego wyżej budynku. Spółka stoi na stanowisku , że jako podatnikowi podatku VAT takie prawo jej przysługuje .
sygnatura: 1418/ZT/T/443-47/07/SG
autor: Urząd Skarbowy w Piasecznie
data: 2007-08-08
słowa kluczowe: |
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie zauważa co następuje :Stosownie do przepisu art. 86.ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn.zm.) zwanej dalej ustawą , w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych , podatnikowi , o którym mowa w art. 15 , przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , z zastrzeżeniem art. 114 , art. 119 ust. 4 , art. 120 art. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 2 , w związku z art. 88 ust. 3 pkt. 1 i art. 87 ust. 3 ustawy , obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług , jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym , z wyjątkiem wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. W myśl zasady ogólnej zawartej w cytowanym przepisie art. 86 ust. 1 odliczenie podatku przysługuje tylko w tej części w jakiej dane towary i usługi , z którymi związany jest podatek naliczony są lub będą wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku VAT naliczonego , w jakiej towary i usługi wykorzystywane są na cele inne niż związane z działalnością opodatkowaną. W przedmiotowej sprawie istotne jest, że wydatki ponoszone na budowę części mieszkalnej nie stanowią kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym , zachodzą więc przesłanki nie zezwalające na odliczenie podatku naliczonego w tej części , wskazane w cytowanym przepisie art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy . Z uwagi na fakt , iż niemożliwe może być wyodrębnienie przy niektórych wydatkach kwot podatku związanych wyłącznie z budową części mieszkalnej budynku i części przeznaczonej na działalność gospodarczą - odliczeniu podlegać będzie część podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług , obliczona jako procentowy udział wydatków przypadających na powierzchnię przeznaczoną na działalność gospodarczą - w przedmiotowej sprawie według opisanego stanu faktycznego - ok. 80 %.
Tutejszy organ podatkowy informuje , iż przedmiotowa interpretacja ma zastosowanie wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez we wniosku i została wydana według stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania . Jednocześnie tut. organ podatkowy nie będzie informował o zmianie przepisów będących przedmiotem niniejszej interpretacji