Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy w przypadku zakupionego po leasingu operacyjnym samochodu podatnik może dokonać sprzedaży na podstawie umowy cywilnoprawnej, jako osoba prywatna,a nie podatnik VAT, czy też musi wystawić fakturę VAT i sprzedać samochód jako firma.

sygnatura: PP/443-22/07

autor: Urząd Skarbowy w Rawiczu

data: 2007-07-30

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE Na podstawie art.14 a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz.U. Z 2005 r., nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26 czerwca 2007 r. (data wpływu do Urzędu: 27.06.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie skutków podatkowych przy sprzedaży samochodu zakupionego po leasingu operacyjnym,Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczuuznajestanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE W dniu 27 czerwca 2007 r. Wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniem, czy w przypadku zakupionego po leasingu operacyjnym samochodu może dokonać sprzedaży na podstawie umowy cywilnoprawnej, jako osoba prywatna,a nie podatnik VAT, czy też musi wystawić fakturę VAT i sprzedać samochód jako firma.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2004 r. Podatniczka zawarła umowę leasingu operacyjnego samochodu ciężarowego marki Renault Scenic. Podatek naliczony zawarty w ratach leasingowych odliczała od podatku należnego.W związku ze zmianą ustawowej definicji samochodu osobowego, wprowadzoną nowelizacją do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zmianami), mocą ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U. Nr 90, poz. 756), samochód ten przestał spełniać warunki samochodu ciężarowego. Na mocy art. 7 ust. 2 nowelizacji podatniczka zachowała prawo do dalszego odliczania podatku VAT od rat leasingowych. W styczniu 2007 r. Wnioskodawczyni wykupiła samochód. Nie wprowadziła go do ewidencji środków trwałych, nie odliczyła podatku naliczonego w rozliczeniu podatku od towarów i usług jak również nie uwzględniła po stronie kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Samochód ten jako majątek prywatny wykorzystuje jednak w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w opisanym stanie faktycznym, sprzedając samochód po upływie sześciu miesięcy od daty zakupu samochód może zostać sprzedany na umowę kupna sprzedaży(a nie na fakturę VAT - przez firmę) i do tej sprzedaży może być zastosowane zwolnienie od podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe. Wynika to z następujących okoliczności:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów. W świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy przez towary rozumie się m.in. rzeczy ruchome ( w tym samochody). Nie każda jednak dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonywana przez podatnika. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że mimo iż Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, to przy wykonywaniu tej czynności nie występuje w charakterze podatnika, bowiem zamierza sprzedać samochód będący jej majątkiem osobistym. Wykupiony po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego samochód nie został bowiem wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz od zakupu tego samochodu Podatniczka nie odliczyła podatku naliczonego. A zatem należy uznać,ze Wnioskodawczyni jako strona tej transakcji (sprzedaży prywatnego majątku) nie występuje jako podatnik od towarów i usług. Oznacza to, ze sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu i powinna zostać dokonana na podstawie umowy kupna-sprzedaży.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu uznaje przedstawione przez Podatnika stanowisko za prawidłowe.

Interpretacja powyższa została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, a jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, bądź zmiany przepisów prawa.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY