Wnioskodawcy zwracają się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w kwestii dotyczącej opodatkowania podatku od towarów i usług sprzedaży w/w działek powstałych w wyniku podziału jednej większej działki.
sygnatura: 1409/PP/443/30/07/OZ
autor: Urząd Skarbowy w Legionowie
data: 2007-07-26
słowa kluczowe: |
Pismem z dnia 11.06.2007 roku Państwo.................. zwrócili się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym: Wnioskujący w 1999 roku zakupili w miejscowości...... gmina ........ ziemię rolną w jednym kawałku (10.311 m2) składającą się z 3 działek. W 2001 roku uchwałą Rady Miasta i Gminy ..... dwie z tych działek zostały przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Przedmiotową nieruchomość Państwo ........ nabyli z zamiarem wybudowania na niej domu rodzinnego, lecz z powodów od nich niezależnych zamiaru tego nie mogli zrealizować. Z ważnych powodów Wnioskodawcy zostali zmuszeni do sprzedania części nieruchomości. W 2002 sprzedali jedną działkę, natomiast drugą z nich, ze względu na jej dużą powierzchnię podzielono na 4 części, z których jedną sprzedano 17.07.2006r.Wnioskodawcy zwracają się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w kwestii dotyczącej opodatkowania podatku od towarów i usług sprzedaży w/w działek powstałych w wyniku podziału jednej większej działki. Zdaniem Wnioskodawców dostawa przedmiotowych gruntów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż dokonywana jest jako sprzedaż majątku osobistego w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem powtarzania i nadania im ciągłego charakteru. Dodatkowo Państwo.......... zaznaczyli, iż nie wykonują działalności gospodarczej i nie są podatnikami podatku od towarów i usług.Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w ..............stwierdza co następuje:W obecnie obowiązującym stanie prawnym obrót nieruchomościami gruntowymi realizowany przez podatników podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem, przy czym na podstawie art. 43 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku, o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zm), zwolnieniem przedmiotowym objęto dostawę towarów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Na gruncie przepisów podatkowych brak jest definicji pojęcia ,,gruntu przeznaczonego pod zabudowę". Posługując się więc definicjami z innych gałęzi prawa, przez ,,grunt przeznaczony pod zabudowę" rozumieć należy zarówno te grunty, które widnieją w planie zagospodarowania przestrzennego jako przeznaczone pod zabudowę, jak i te w stosunku do których właściciel w sposób dający się udowodnić uzewnętrznił zamiar ich przeznaczenia pod zabudowę.
W świetle art.15 ust.1 cytowanej wyżej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art.15 ust.2 powołanej ustawy działalność gospodarczą obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W ustawie nie określono definicji ,,częstotliwości". W znaczeniu w jakim funkcjonuje to pojęcie w języku polskim, ,,częstotliwie" oznacza wielokrotnie. Wynika z powyższego, że aby jednorazową dostawę towarów lub jednorazowe świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie. Przez zamiar częstotliwości należy tutaj rozumieć chęć powtarzalnego wykonywania określonych czynności. Działalnością gospodarczą dla celów podatku od towarów i usług jest przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie stały (ciągły).
W konsekwencji jeżeli zamierzonej dostawy terenów pod zabudowę dokonuje osoba fizyczna z majątku prywatnego, nie związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą i dostawa nie będzie spełnić kryterium częstotliwości - działki nie zostały nabyte z zamiarem dalszej odsprzedaży, dostawa ta nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdyż nie spełnia kryteriów uznania jej za działalność gospodarczą w znaczeniu art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny, sprzedaż nieruchomości stanowiącej majątek prywatny, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, lecz spożytkowania na własne potrzeby, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ czynność ta nie kwalifikuje się do uznania jej za działalność gospodarczą w rozumieniu art.15 ust.2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. Organ podatkowy stwierdza, iż zgadza się z powyższym stanowiskiem, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny zgodny jest ze stanem rzeczywistym. .