czy sprzedaż hali produkcyjno-handlowej otrzymanej w formie darowizny oraz części budynku o przeznaczeniu mieszkalnym wybudowanego ze środków prywatnych korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, a sprzedaż części handlowo-usługowej zlokalizowanej w budynku jednorodzinnym podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22 %.
sygnatura: PP1/443-8/07
autor: Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy
data: 2007-07-23
słowa kluczowe: |
Postanowienie
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26 kwietnia 2007 r., uzupełnionego pismem z dnia 21 maja 2007 r., o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego,
Uzasadnienie
Pismem z dnia 26 kwietnia 2007 r., uzupełnionym pismem z dnia 21 maja 2007 r. podatnik wystąpił z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik posiada nieruchomość - halę produkcyjno - handlową, która została nabyta w 1998 r. w drodze darowizny. W okresie użytkowania podatnik nie ponosił wydatków na jej ulepszenie. Ponadto w 2006 r. wnioskodawca zakończył budowę budynku jednorodzinnego z częścią mieszkalną na piętrze i ze zlokalizowaną na parterze budynku powierzchnią handlową.
Opisaną inwestycję realizował ze środków prywatnych. Zakupy inwestycyjne nie były ujmowane w ewidencji - wykazie środków trwałych, nie stanowiły kosztu uzyskania przychodu (tym bardziej, że płacił ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), nie dokonywano odliczenia podatku naliczonego.
Nieruchomość tj. hala produkcyjno - handlowa oraz część budynku jednorodzinnego przeznaczona na działalność gospodarczą (parter) jest przedmiotem umowy najmu i z tego tytułu podatnik jest płatnikiem podatku od towarów i usług. Natomiast na piętrze zgodnie z oświadczeniem mieszka.
Ponadto podatnik deklaruje, że nigdy przedtem nie dokonywał sprzedaży nieruchomości, a przedmiotowe nieruchomości zamierza zbyć w całości jednemu nabywcy.
Zdaniem podatnika sprzedaż hali produkcyjno-handlowej oraz części budynku o przeznaczeniu mieszkalnym korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, natomiast sprzedaż części handlowo-usługowej zlokalizowanej w budynku jednorodzinnym podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22 %.
Na tle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza co następuje.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz., 535 z późn. zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Definicję towaru zawiera art. 2 pkt 6 ustawy, z którego wynika, że towarami są również budynki i budowle lub ich części, a także grunty. Aby dostawa nieruchomości podlegała opodatkowaniu, musi być w świetle obowiązujących przepisów dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług, wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizycznej, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.
Natomiast ust. 2 tego przepisu definiuje pojęcie działalności gospodarczej, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje także czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt. 2 powołanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem punktu 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Zwolnienia, o którym mowa w ust 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik;
Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.
Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że przedmiotem sprzedaży będą nieruchomości:
Reasumując dostawa przedmiotowej hali (z pkt 1) oraz części mieszkalnej, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 i 10 ustawy o VAT, będzie podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług, natomiast dostawa części handlowo-usługowej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22 %.
Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla podatnika wiążąca, jeżeli jednak zastosuje się Pan do tej interpretacji organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia.
Interpretacja ta jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, o czym stanowi art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.