Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy sprzedaż działek podlega opodatkowaniu VAT - zwolnienie z płacenia podatku VAT za sprzedaż działek.

sygnatura: 1409/PP/005/27/07/ZW

autor: Urząd Skarbowy w Legionowie

data: 2007-07-12

słowa kluczowe:

U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 27.06.2007 roku Państwo ......... zwrócili się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym: Państwo ....... są właścicielami gruntów rolnych powstałych z przekształcenia nieużytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością wnioskujących. Po przekształceniu zostały one przeznaczone pod zabudowę i podzielone na trzy działki, z których jedna została sprzedana 14.06.2007 r. za kwotę 80.000,- zł a dwie pozostałe zostaną sprzedane na podstawie umowy przedwstępnej w lipcu 2007 r. za łączną kwotę 120.000,- zł. Państwo ...+ są obecnie na emeryturze i postanowili pieniądze ze sprzedaży działek przeznaczyć na zabezpieczenie bytu na starość i pokrycie kosztów leczenia. Pytanie Wnioskującego dotyczy:Czy sprzedaż działek podlega opodatkowaniu VAT - zwolnienie z płacenia podatku VAT za sprzedaż działek.Zdaniem Wnioskodawcy: działki te wchodzą w skład naszego majątku odrębnego. Nie nabywaliśmy ich z zamiarem sprzedaży. Sprzedajemy je jako nasz majątek z przyczyn losowych, jako nasz majątek prywatny. Nie prowadzimy działalności gospodarczej w tym przedmiocie handlu nieruchomościami. Stosownie z byłą VI Dyrektywą VAT czynności te nie podlegają VAT i stanowią sprzedaż naszego majątku osobistego. W załączniku artykuł z Gazety Prawnej nr 49 opublikowany w dniu 9.03.2007 r., w którym WSA w doktrynie potwierdza nasze stanowisko. W związku z powyższym sprzedaż tych wszystkich działek nie podlega podatkowi VAT. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednakże aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi być ona wykonywana przez podatnika podatku od towarów i usług. Podatnikami podatku od towarów i usług są w myśl art. 15 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Stosownie do art. 15 ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności podlegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Sprzedaż nawet kilkukrotna przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą, oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży nie ma charakteru handlowego podlegającego opodatkowaniu. Podatnikiem w obrocie nieruchomościami byłby podmiot, który jest handlowcem lub usługodawcą i obraca częstotliwie budynkami, lokalami albo gruntami. A jeżeli nie częstotliwie to z takim zamiarem. O zamiarze częstotliwości decydowałoby przygotowanie obiektu, oferowanie na rynku posiadanego majątku, nawet gdyby nie dochodziło do transakcji.

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny, sprzedaż nieruchomości stanowiących majątek prywatny, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, lecz spożytkowania na własne potrzeby, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ czynność ta nie kwalifikuje się do uznania jej za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Organ podatkowy stwierdza, iż zgadza się z powyższym stanowiskiem, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny zgodny jest ze stanem rzeczywistym. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie informuje że:- interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wpływu zapytania,- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organ kontroli skarbowej-do czasu jej zmiany lub uchylenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY