Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie doradztwa i będącą z tego tytułu czynnym podatnikiem VAT. Wraz z żoną, nie będącą podatnikiem VAT wnioskodawca jest właścicielem niezabudowanej nieruchomości leżącej w gminie Góra Kalwaria, w powiecie piaseczyńskim. Przedmiotowa nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rolnego zarejestrowanego na żonę podatnika i nie wiąże się z prowadzoną przez podatnika działalnością doradczą. W momencie nabycia działki nabywcy nie planowali jej późniejszego zbycia. Wnioskodawca i żona zamierzają sprzedać przedmiotową nieruchomość. Ponadto podatnik wyjaśnił, iż zarówno w przeszłości jak i najbliższej przyszłości ani on ani jego żona nie dokonywali i nie mają zamiaru dokonywać sprzedaży innych posiadanych działek. W szczególności nie zamierzają podejmować zorganizowanej działalności zarobkowej polegającej na powtarzalnym obrocie nieruchomościami. W świetle powyżej przedstawionych informacji wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy czy przedmiotowa sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Zdaniem podatnika sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegać podatkowi VAT.
sygnatura: 1433/NG/GV/443-48/2007/LŚ
autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów
data: 2007-07-11
słowa kluczowe: |
Zgodnie z treścią art.15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych - ust. 2.
W kontekście cytowanej definicji zważyć należy, z jednej strony na dość szeroki zakres powyższej regulacji, z drugiej zaś na kilka czynników determinujących jej wypełnienie. Przede wszystkim o wypełnieniu definicji działalności gospodarczej i w konsekwencji o uznaniu danego podmiotu za podatnika decydować będzie wypełnienie następujących kryteriówpodmiot jest osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadająca osobowości prawnej,wykonuje wszelką działalność jako producent, usługodawca, handlowiec, rolnik, ewentualnie osoba wykonująca wolny zawód (również działalność polegającą na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych). Spełnienie statusu podatnika podatku VAT, obejmować będzie także sytuację, w której dany podmiot wykonuje czynności (jednorazowo) z choćby teoretycznym zamiarem ich powtarzalności, oczywiście w ramach opisanej wyżej definicji działalności gospodarczej. Można więc powiedzieć, że zakres opodatkowania podatkiem VAT jest ograniczony przez dwa czynniki - przedmiotowy (opodatkowaniu podlega wyłącznie dostawa towarów i świadczenie usług) oraz podmiotowy (dostawy muszą być dokonywane przez podatnika działającego w takim charakterze).
Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów, by mówić o powstaniu obowiązku w podatku od towarów i usług w kontekście przedstawionego stanu faktycznego, to najważniejsze jest, aby podmiot dokonujący sprzedaży występował w stosunku do tej czynności w charakterze podatnika podatku VAT. W analizowanej sprawie podatnik dokonując jednorazowej sprzedaży nieruchomości, należącej do jego majątku osobistego nie występuje jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Powyższe potwierdza treść wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 06.09.2006 roku sygn. akt. I SA/Wr 1254/05, w myśl którego nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży a czynności podlegające opodatkowaniu wykonane przez podmiot niewystępujący w charakterze podatnika pozostają poza zakresem opodatkowania.
W konkluzji należy stwierdzić, iż z uwagi na fakt, że wnioskodawca dokonując sprzedaży nie działa w charakterze podatnika VAT prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, analizowane jednorazowe zbycie nieruchomości nie będzie przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.