Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży działek o przeznaczeniu budowlanym.
sygnatura: 1421/AV/443-585/DEC/KW/07
autor: Urząd Skarbowy w Pruszkowie
data: 2007-07-10
słowa kluczowe: |
W dniu 24.04.2007 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął Pani wniosek z dnia 22.04.2007 r., w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży działek o przeznaczeniu budowlanym.
Z treści złożonego wniosku wynika, że w 1995 r. gospodarstwo rolne o powierzchni 2,38 ha położone we wsi Nadarzyn należące do Pani rodziców stało się w drodze darowizny własnością w równych częściach Pani i Pani brata. Ze względu na to, iż postanowiła Pani wybudować dom dla swojej rodziny, a brat znalazł się w trudnej sytuacji finansowej, postanowiliście Państwo część waszej ziemi sprzedać. W związku z powyższym, wynajmując geodetę, dokonaliście częściowego podziału waszego gospodarstwa. Cztery działki o powierzchni ok. 550 m#178;, co stanowi 2.200 m#178; z Pani strony i tyle samo ze strony brata, zamierzacie Państwo sprzedać jednemu nabywcy. Działki te w decyzji gminy są działkami rolnymi z III klasą ziemi i zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego gminy mogą stanowić teren pod zabudowę jednorodzinną.
We wniosku zawarła Pani pytanie: czy w momencie sprzedaży działek, zakładając, że będzie to sprzedaż jednorazowa, musicie Państwo zapłacić podatek od towarów i usług od tych transakcji.
Pani zdaniem, zawartym w uzupełnieniu wniosku, sprzedając działki nie powinna Pani zapłacić podatku od towarów i usług od tej transakcji, gdyż:1. Nie prowadziła Pani i nie prowadzi działalności gospodarczej. Nigdy nie była Pani i nie jest płatnikiem podatku od towarów i usług.2. Ustawa jest nieprecyzyjna i interpretacje jej są bardzo różne w zależności od urzędów skarbowych a nawet wyroków Sądów Administracyjnych (Wrocław ISA/Wr 1254/05).Sprawę rozstrzygał też NSA (sygn. I FKS 603/06) powołując się na przepisy unijne, stwierdzając, że VI Dyrektywa o VAT pozwala na uznanie za podatnika każdego kto okazjonalnie zawiera transakcje związane z działalnością gospodarczą. Czynności te powinny być jednak związane z działalnością gospodarczą, której Pani nie prowadzi. 3. Wydzielenie z całej ziemi tylko działek wymienionych w piśmie nie wskazuje na zamiar wykonywania czynności w sposób ciągły, a ograniczenie się w sprzedaży tylko do tych działek (2.200 m#178;).
Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jednocześnie działalność gospodarcza, jak wynika z ust. 2 w/w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z przedstawionego przez Panią we wniosku stanu faktycznego sprawy wynika, że zamierza Pani dokonać jednorazowo, jednemu nabywcy sprzedaży czterech działek gruntu pod zabudowę jednorodzinną. Tylko te działki, jako przeznaczone do sprzedaży, zostały geodezyjnie wyodrębnione z całego gospodarstwa rolnego, które w drodze darowizny otrzymała Pani od rodziców. Nie zamierza Pani dokonywać sprzedaży pozostałego gruntu, będącego Pani własnością. W związku z powyższym będzie miała miejsce jednorazowa czynność sprzedaży bez zamiaru wykonywania jej w sposób częstotliwy.Tym samym przedstawiona we wniosku sytuacja nie spełnia znamion działalności gospodarczej, o której mowa w cytowanym art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i dokonana przez Panią transakcja sprzedaży nieruchomości gruntowej o przeznaczeniu budowlanym nie będzie podlegała obowiązkowi podatkowemu w podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym, tut. Organ podatkowy podziela Pani stanowisko w przedmiotowej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku i wydania interpretacji.