Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Urząd Miasta zamierza sprzedać w drodze przetargu nieruchomość zabudowaną. W planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość ta przeznaczona jest pod usługi hotelowe. Przedmiotowa nieruchomość zabudowana jest budynkiem po byłym przedszkolu. Budynek został oddany do użytku w 1958r. Z posiadanych informacji wynika, że w budynku nie czyniono żadnych nakładów inwestycyjnych.Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art.43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004r.. o podatku od towarów i usług .

sygnatura: DP.III.443/12/07

autor: Urząd Skarbowy w Kraśniku

data: 2007-07-05

słowa kluczowe:

w ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, stosownie zaś do treści art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, za towary rozumie się także budynki i budowle lub ich części oraz grunty. Na podstawie art. 29 ust. 5 wskazanej ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 2 w/w ustawy przez towary używane rozumie się:a) budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,b) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika, dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.W świetle natomiast art. 43 ust. 6 w/w ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:1) miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W opisanym przez Podatnika stanie faktycznym od zakończenia budowy opisanego budynku minęło 5 lat oraz w stosunku do niego nie przysługiwało Podatnikowi przy zakupie prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a jednocześnie Podatnik nie poniósł wydatków na ulepszenie tego budynku.W związku z powyższym dostawa przedmiotowego budynku korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy i nie ma tu zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 43 ust. 6 tejże ustawy.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY