Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży działek o przeznaczeniu budowlanym.

sygnatura: 1421/AV/443-572/DEC/KW/07

autor: Urząd Skarbowy w Pruszkowie

data: 2007-07-04

słowa kluczowe:

W dniu 13.06.2007 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął Pani wniosek z dnia 12.06.2007 r. w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego odnośnie przepisów podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży działek o przeznaczeniu budowlanym.

Z treści złożonego wniosku wynika, że w dniu 16.07.1993 r. mocą aktu notarialnego nabyła Pani nieruchomość położoną we wsi X składającą się z niezabudowanych działek gruntu o nr ewid. A, B i C, dla której Sąd Rejonowy prowadził księgę wieczystą Kw nr D. Przedmiotową nieruchomość sprzedała Pani w dniu 30.05.2007 r. mocą jednego aktu notarialnego jednemu nabywcy.Zgodnie z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego terenu wsi X zatwierdzonego w dniu 29.11.2004 r. nieruchomość ta jest terenem zabudowy mieszkaniowej. Ze względu na szerokość działek, która wynosiła ok. 15 m nieruchomość nie posiadała walorów nieruchomości nadającej się pod zabudowę mieszkaniową. Sprzedała je Pani inwestorowi, który zakupił również nieruchomość gruntową przylegającą do Pani nieruchomości. Nieruchomość ta stanowiła Pani majątek osobisty. Oboje z mężem jesteście właścicielami innej nieruchomości rolnej.Informuje Pani również, że nie prowadzi Pani działalności gospodarczej i nie jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług. Sprzedaż nieruchomości położonej we wsi X była czynnością jednorazową i oboje z mężem nie zamierzacie dokonywać sprzedaży drugiej nieruchomości.

Pani zdaniem, zawartym we wniosku, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jednocześnie działalność gospodarcza, jak wynika z ust. 2 w/w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego przez Panią we wniosku stanu faktycznego sprawy wynika, że dokonała Pani jednorazowo jednemu nabywcy i mocą jednego aktu notarialnego sprzedaży działek gruntu o przeznaczeniu budowlanym, będących Pani majątkiem osobistym. Działki te stanowiły jedną nieruchomość, dla której Sąd Rejonowy prowadził jedną księgę wieczystą. Nie zamierza Pani dokonywać sprzedaży innej nieruchomości. W związku z powyższym miała miejsce jednorazowa czynność sprzedaży bez zamiaru wykonywania jej w sposób częstotliwy.Tym samym przedstawiona we wniosku sytuacja nie spełnia znamion działalności gospodarczej, o której mowa w cytowanym art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i dokonana przez Panią transakcja sprzedaży nieruchomości gruntowej o przeznaczeniu budowlanym nie podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, tut. Organ podatkowy podziela Pani stanowisko w przedmiotowej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku i wydania interpretacji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY