Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy Podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących zakupy związane z prowadzoną inwestycją, wystawionych na oboje małżonków, będących współwłaścicielami gospodarstwa rolnego ? Zdaniem Podatnika, mimo, iż faktury będą wystawiane na oboje małżonków będących współwłaścicielami, przysługuje prawo do realizacji pełnego odliczenia podatku VAT.

sygnatura: III.44/406/VAT/6/2007

autor: Urząd Skarbowy w Rawie Mazowieckiej

data: 2007-07-04

słowa kluczowe:

Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 29.06.2007 r. (doręczonego w dniu 29.06.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W dniu 29.06.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej wpłynęło podanie Podatnika o interpretację przepisu dotyczącego możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z faktur VAT związanych z prowadzoną inwestycją, wystawionych na oboje małżonków, będących współwłaścicielami gospodarstwa rolnego. Zdaniem Podatnika, mimo, iż faktury będą wystawiane na oboje małżonków będących współwłaścicielami, przysługuje prawo do realizacji pełnego odliczenia podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, co następuje: przepis art. 96 ust. 2 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, iż w przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych. Natomiast z art. 86 ust. 1 i ust. 2 cyt. ustawy wynika, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, zaś kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Stanowi podstawę obniżenia podatku należnego o podatek naliczony faktura przy zakupie towarów i usług, jeżeli zawiera elementy wymienione w § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Zatem w przypadku, gdy faktura będzie wystawiona na obydwoje małżonków, będzie natomiast zawierała numer NIP małżonka, zarejestrowanego jako podatnika VAT czynnego, będzie uprawniała do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z niej wynikający.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona bądź uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY