Prowadzę działalność gospodarczą, opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego, opodatkowaną wg stawki 8,5%. Moje pytanie dotyczy kwoty osiągniętego przychodu, powodującego obowiązek płacenia 22% podatku VAT. Moim zdaniem przekroczenie w ciagu roku podatkowego kwoty 40.000 zł spowoduje przejście na wyższy podatek i inny sposób rozliczania prowadzonej działalności gospodarczej.
sygnatura: 1435/FB2/415/25/07/ES
autor: Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście
data: 2007-06-26
słowa kluczowe: |
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z Pana wnioskiem w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
postanawia
nie potwierdzić stanowiska zawartego we wniosku.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą, opodatkowaną 8,5% ryczałtem ewidencjonowanym. Pana pytanie dotyczy wskazania kwoty przychodu z działalności gospodarczej, której przekroczenie spowoduje obowiązek opłacania podatku wg stawki 22%. W Pana opinii, prowadząc działalność gospodarczą i opłacając podatek wg stawki 8,5%, maksymalną kwotą przychodu w danym roku podatkowym, której nie można przekroczyć, jest kwota 40.000 zł lub kwota 150.000 euro przez okres prowadzenia działalności gospodarczej.
W przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie następujące przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm. ): art. 4 ust. 1 pkt 12, art. 6 ust. 1 i ust. 4 pkt 1 lit. a).
Zgodnie z art. 6 ust. 1 w/cyt. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podlegaja przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm ). W myśl art. 5a pkt 6 powyższej ustawy w związku z art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, przez pozarolniczą działalność gospodarczą nalezy rozumieć działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9. Zgodnie z art. 6 ust. 4 podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w art. 6 ust. 1 jeśli:1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:- uzyskali przychody z tej działalności prowadzonej samodzielnie w wysokości nie przekraczającej równowartości 250.000 euro, lub- uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250.000 euro2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:- 20,0% przychodów osiąganych z tytułu wolnych zawodów;- 17,0% przychodów ze świadczenia usług;- 8,5% przychodów z działalności usługowej;- 5,5% przychodów z działalności produkcyjnej;- 3,0% przychodów z działalności handlowej.
Reasumując, stwierdzić należy, iż w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie wymieniono stawki 22%, co oznacza, iż przychody osiągane w danym roku podatkowym z tytułu świadczonych przez Pana usług w zakresie sprzątania obiektów mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 8,5%. Natomiast stawka 22% jest stawką podatku od towarów i usług. Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług reguluje ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ).
Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji.