Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

1.Które z podanych niżej obszarów działania podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?#61656; zarząd nieruchomością wspólną przez którą, zgodnie z ustawą, rozumie się grunt pod budynkiem oraz części budynków i urządzenia nie służące wyłącznie właścicielom lokali (np. klatki schodowe, windy, piwnice, strychy, dachy, zewnętrzne ściany budynków, instalacje energetyczne), a także stanowiska postojowe w garażu podziemnym znajdujące się w obrębie budynku,#61656; zakup mediów do lokali poszczególnych właścicieli będących członkami wspólnoty mieszkaniowej,#61656; pobieranie pieniędzy na utrzymanie nieruchomości znajdującej się na terenach wspólnych osiedla, nie należącej do nieruchomości wspólnej tejże wspólnoty, lecz stanowiącej współwłasność właścicieli lokali będących członkami naszej wspólnoty mieszkaniowej. Tzn: tereny wspólne Osiedla obejmujące otwarte miejsca postojowe, garaż wielopoziomowy, drogi dojazdowe, chodniki, zieleń, place zabaw itp. zlokalizowane na odrębnej nieruchomości ( odrębna księga wieczysta); ich właścicielami są wszyscy właściciele lokali we wszystkich wspólnotach położonych w zamkniętym Osiedlu.

sygnatura: 1437/ZP/443/46/EZ/07

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

data: 2007-06-21

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, zawarte we wniosku z dnia 30 marca 2007 r. /data wpływu do US 04.04.2007 r./ za p r a w i d ł o w e.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż zakres działania Wspólnoty Mieszkaniowej obejmuje:#61656; zarząd nieruchomością wspólną przez którą, zgodnie z ustawą, rozumie się grunt pod budynkiem oraz części budynków i urządzenia nie służące wyłącznie właścicielom lokali (np. klatki schodowe, windy, piwnice, strychy, dachy, zewnętrzne ściany budynków, instalacje energetyczne), a także stanowiska postojowe w garażu podziemnym znajdujące się w obrębie budynku,#61656; zakup mediów do lokali poszczególnych właścicieli będących członkami wspólnoty mieszkaniowej,#61656; pobieranie pieniędzy na utrzymanie nieruchomości znajdującej się na terenach wspólnych osiedla, nie należącej do nieruchomości wspólnej tejże wspólnoty, lecz stanowiącej współwłasność właścicieli lokali będących członkami naszej wspólnoty mieszkaniowej. Tzn: tereny wspólne Osiedla obejmujące otwarte miejsca postojowe, garaż wielopoziomowy, drogi dojazdowe, chodniki, zieleń, place zabaw itp. zlokalizowane na odrębnej nieruchomości ( odrębna księga wieczysta); ich właścicielami są wszyscy właściciele lokali we wszystkich wspólnotach położonych w zamkniętym Osiedlu,

W związku powyższym Wspólnota sformułowała pytanie: 1. Które z podanych wyżej obszarów działania podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?

Podatnik stoi na stanowisku, iż wymieniony zakres działalności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Wspólnota, a więc jej członkowie, nie dokonują sprzedaży w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, na rzecz samych siebie poprzez zapłatę zaliczek z tytułu kosztów związanych z utrzymaniem własnych lokali.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Wspólnotę Mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale mieszkaniowe wchodzą w skład określonej nieruchomości. Podstawą prawną funkcjonowania wspólnoty jest ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. Nr 85 poz. 388 ze zm). Powyższa ustawa określa prawa i obowiązki członków wspólnoty oraz zakres zarządu nieruchomością wspólną. Zgodnie z w/w ustawą właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, a także uczestniczy w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, przez którą rozumie się jedynie grunt oraz część budynku i urządzenia nie służące wyłącznie właścicielom lokali (np. klatki schodowe, parkingi, instalacje energetyczne). Zgodnie z art. 14 ustawy o własności lokali na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się: wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty na dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenie, podatki i inne opłaty publiczno-prawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali oraz wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Drugi rodzaj wydatków ponoszonych przez właścicieli lokali, to wydatki związane z utrzymaniem własnych lokali, głównie koszty zużytej przez właściciela energii cieplnej oraz wody i wywozu nieczystości.

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z objaśnień do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wynika, iż usługami są określone czynności świadczone przez podmioty gospodarcze na rzecz innych podmiotów (osób fizycznych, jednostek gospodarczych). Zgodnie zatem z zasadą statystyczną zawartą w PKWiU, usługą jest jedynie czynność skierowana za zewnątrz, dla innego podmiotu. W świetle powyższego, zakres działania wspólnoty nie jest usługą w rozumieniu klasyfikacji statystycznych, nie stanowi tym samym obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wspólnota mieszkaniowa w zakresie utrzymania nieruchomości wspólnej, zakupu mediów do lokali poszczególnych właścicieli będących członkami wspólnoty mieszkaniowej, pobierania pieniędzy na utrzymanie nieruchomości znajdującej sie na terenach wspólnych osiedla nie jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tym samym nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług wspólnoty mieszkaniowe tworzone na podstawie ustawy o własności lokali mogą być traktowane jako samodzielni podatnicy tego podatku mieszczący się w zakresie innych jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej. Jednakże w takim przypadku wspólnota musi dokonywać czynności podlegających opodatkowaniu na rzecz osób trzecich, tj. nie wchodzących w skład wspólnoty - czynnościami takimi może być np. wynajem pomieszczeń.

Powołany we wniosku zakres działania Wspólnoty nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji. Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY