Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy podatnikiem podatku od towarów i usług powinna być Gmina, czy obsługujący ją Urząd Gminy?

sygnatura: US.PPE/443-6/2007

autor: Urząd Skarbowy w Leżajsku

data: 2007-06-08

słowa kluczowe:

Tożsamy z

147305, 144592, 139085

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 15 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8.05.2007 r. (data wpływu 11.05.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy w jego indywidualnej sprawie za nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 11.05.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku wpłynął wniosek Gminy w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Gmina zwróciła się z pytaniem czy podatnikiem podatku od towarów i usług powinna być Gmina czy obsługujący ją Urząd Gminy.

W złożonym wniosku Podatnik informuje, że Urząd Gminy jako jednostka organizacyjna wykonująca zadania publiczne gminy posiada numer NIP 816... i jest podatnikiem podatku VAT. W oparciu o wytyczne zawarte w piśmie Urzędu Skarbowego w Leżajsku z dnia 8.09.2004 r. Gmina złożyła zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2 w celu nadania numeru NIP dla Gminy oraz zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w celu dokonania rejestracji w podatku od towarów i usług. Pismem z dnia 30.09.2004 r. Urząd Skarbowy w Leżajsku potwierdził zarejestrowanie Gminy jako podatnika VAT. W chwili obecnej podatnikiem podatku od towarów i usług jest zarówno Urząd Gminy jak i Gmina.

Strona stoi na stanowisku, że zgodnie z art. 15 ustawy o podatku VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei art. 15 ust. 6 ww. ustawy jasno określa, iż nie uznaje się za podatników organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Z przepisów ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) wynika, że gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, posiada osobowość prawną, prowadzi samodzielną gospodarkę finansową, a jej samodzielność podlega ochronie sądowej. Gmina działa poprzez organy, a organami gminy, zgodnie z przepisami art. 26 ust. 1 ww. ustawy jest wójt (organ wykonawczy gminy), który zgodnie z art. 33 ust. 1 wykonuje zadania przy pomocy urzędu gminy. Urząd Gminy jest aparatem pomocniczym gminy (organu wykonawczego), który nie posiada odrębnej podmiotowości prawnej, a czynności wykonywane przez ten organ są czynnościami danej osoby prawnej, czyli gminy. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy podatnikiem podatku od towarów i usług w stosunku do całej działalności może być wyłącznie Gmina, jako osoba prawna, gdyż to ona wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku, po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym, wyjaśnia:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ww. ustawy). Uwzględniając powyższe, Urząd Gminy, jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej mieści się w kategorii pojęciowej ,,podatnik" w rozumieniu ustawy, o ile wykonanie czynności podlegających opodatkowaniu następuje na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Gmina zgodnie z art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (j. t. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) posiada osobowość prawną, wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. W celu realizacji zadań, zgodnie z art. 9 ust.1 ustawy o samorządzie gminnym, gmina może tworzyć jednostki organizacyjne a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (j. t. Dz. U. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej zwane dalej ,,NIP". Samorządowe osoby prawne (gminy, powiaty, województwa) nie mają własnych struktur organizacyjnych, zaś nałożone na nie zadania wykonują za pośrednictwem urzędów. W oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.07.2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz. U. Nr 142, poz. 1020) należy stwierdzić, że urząd gminy (powiatu) i urząd marszałkowski nie mają możliwości prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej dotyczącej rozliczeń podatku od towarów i usług dla samorządowych osób prawnych oraz ich urzędów, obsługujących od strony techniczno-organizacyjnej te osoby prawne.

Powyższe stanowisko organu podatkowego potwierdza pismo Ministerstwa Finansów znak: OS5-065-171-MG/2633/05 z dnia 18.05.2005 r., zgodnie z którym gmina i urząd gminy powinny stosować jednakowe oznaczenie (numer) NIP, a w związku z ich działaniami (czynnościami) powinno być wystawione jedno rozliczenie deklaracyjne VAT. W związku z powyższym gmina będąca samorządową osobą prawną, która nie posiada własnych struktur organizacyjnych, wykonująca nałożone na nią zadania za pośrednictwem urzędu gminy, nie ma obowiązku zarejestrowania się jako podatnik podatku od towarów i usług.

Reasumując, w świetle powyższego stanu faktycznego oraz powołanych przepisów prawnych podatnikiem podatku od towarów i usług winien być Urząd Gminy.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY