Czy sprzedaż 5 mieszkań podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
sygnatura: USX/443-17/07
autor: Urząd Skarbowy w Olsztynie
data: 2007-05-28
słowa kluczowe: |
Tożsamy z
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.03.2007 r. (data wpływu do US 22.03.2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 19.04.2007 r. (data wpływu do US 20.04.2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży pięciu mieszkań - nie podziela Pani stanowiska w sprawie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w celu zabezpieczenia finansowego córki, nabyła Pani pięć mieszkań pod kątem wynajmu. W związku z pewnymi okolicznościami jest Pani zmuszona do ich sprzedaży. Nie jest jeszcze Pani właścicielem tych nieruchomości, ponieważ deweloper przesunął termin podpisania aktu notarialnego na koniec września bieżącego roku. W związku z tym będzie Pani próbowała sprzedać prawo do zakupu lokalu (w stanie obecnym, tj. niewykończone). Jeśli nie znajdzie Pani nabywców na taką transakcję będzie Pani sprzedawała mieszkania po wcześniejszym ich wykończeniu.
Przedmiotowe nieruchomości sprzeda Pani najprawdopodobniej różnym osobom (trudno będzie Pani znaleźć jednego klienta) i z pewnością bez wcześniejszego ich zasiedlenia.
Pani zdaniem - sprzedaż przedmiotowych mieszkań, będących Pani własnością, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w związku z tym, że nie prowadzi Pani działalności gospodarczej związanej z obrotem nieruchomościami. Do tej jednorazowej transakcji sprzedaży musi dojść z powodów losowych i nie jest to źródło Pani dochodów.
Tut. Organ nie podziela Pani poglądu w w/w sprawie.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług.
W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 ust. 6 tej ustawy. W myśl tego przepisu towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
W świetle obowiązujących przepisów, aby sprzedaż przedmiotowych mieszkań podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług.
Podatnikami podatku od towarów i usług, zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 i ust. 2 cytowanej wyżej ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, w myśl ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia, czy czynności sprzedaży przez Panią mieszkań, spełniają przesłanki do uznania ich za podlegające opodatkowaniu, ma wykładnia użytego zwrotu ,,w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy".
Ustawodawca nie definiuje pojęcia ,,częstotliwy", należy zatem przyjąć potoczne rozumienie tego słowa, jako czynności powtarzającej się w określonym przedziale czasowym. Przepisy ustawy nie definiują również pojęcia ,,zamiar", należy zatem rozumieć je jako ,,intencję zrealizowania czegoś".
Jeżeli zatem osoba fizyczna dokonuje sprzedaży majątku osobistego, np. mieszkań, i gdy wykonuje to w warunkach wskazujących, że działania te są czynione z zamiarem powtarzania - czynności te należy zakwalifikować jako działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 w/w ustawy, a osoba je wykonująca uzyskuje status podatnika podatku od towarów i usług
Ze stanu faktycznego wynika, że nabyła Pani 5 mieszkań z zamiarem ich wynajmowania. Zamierza je jednak Pani wszystkie sprzedać. Świadczy to zatem o częstotliwości wykonywania czynności, co wyczerpuje przesłanki działalności gospodarczej, o której mowa w w/w art. 15 ust. 2 ustawy.
Zatem sprzedaż mieszkań będących Pani własnością jest działalnością gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy, a Pani jako dokonująca tej sprzedaży będzie podatnikiem podatku od towarów i usług obowiązanym do odprowadzenia podatku należnego od dokonanych transakcji.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 cytowanej wyżej ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.
Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się, stosownie do art. 2 pkt 14 w/w ustawy, wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Zatem w sytuacji opisanej w przedmiotowym wniosku będziemy mieli do czynienia z pierwszym zasiedleniem i przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT nie ma zastosowania.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, podlega opodatkowaniu 7% stawka podatku od towarów i usług.
Reasumując - sprzedaż przedmiotowych mieszkań przed ich pierwszym zasiedleniem podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Stosownie do art. 222, w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Referencje