Czy należy opodatkować podatkiem VAT sprzedaż nieruchomości, nie związanej z działalnością gospodarczą?
sygnatura: 1425/021/443-7/07/IW
autor: Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu
data: 2007-05-28
słowa kluczowe: |
POSTANOWIENIENa podstawie:art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 16.03.2007r. przez Pana ......... dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIEWe wniosku z dnia 16.03.2007r. Pan ............ przedstawił następujący stan faktyczny:
Od maja 1993r. do 15 grudnia 2006r. wnioskodawca był wspólnikiem spółki cywilnej. Spółka była płatnikiem VAT.W lutym 1995r. panowie ......... nabyli na współwłasność jako wspólnicy spółki cywilnej nieruchomość gruntową , składającą się z dwóch działek i udziału w drodze dojazdowej. Nabycie nastąpiło na podstawie aktu notarialnego. Nieruchomość została wpisana do ewidencji środków trwałych spółki, wartość nieruchomości przyjęto zgodnie z aktem notarialnym.W tym czasie panowie.......... nabyli na współwłasność jako osoby fizyczne nieruchomość gruntową składającą się z dwóch działek i udziału w drodze dojazdowej, położoną obok nieruchomości wymienionej w punkcie 2. Nabycie nastąpiło na podstawie aktu notarialnego.W grudniu 1998r. panowie ........ na podstawie aktu notarialnego wnieśli do spółki nieruchomość wymienioną w punkcie 3 oraz znajdujące się na tej nieruchomości elementy ogrodzenia, przyłącze wodociągowe i przyłącze kanalizacyjne. Wniesione rzeczy zostały wpisane do ewidencji środków trwałych spółki, wartość poszczególnych rzeczy przyjęto zgodnie z operatem szacunkowym, sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego w kwietniu 1998r. Zarówno od ogrodzenia jak i od przyłączy naliczano amortyzację.W 1999r. na jednej z działek rozpoczęto budowę budynku biurowego. Budowę przerwano w stanie surowym, budynek nie został oddany do użytku i nie został wpisany do ewidencji środków trwałych spółki. Spółka odliczała VAT od materiałów zakupionych do budowy budynku.We wrześniu 2006r. wspólnicy podjęli uchwałę o rozwiązaniu spółki cywilnej.W listopadzie 2006r. wspólnicy podjęli uchwałę o przekazaniu z dniem 21.11.2006r. składników majątku spółki na cele osobiste. Przekazanie dotyczyło nieruchomości gruntowych i znajdujących się na nich elementów, tj. ogrodzenia, przyłączy, konstrukcji stalowych garaży i niedokończonego budynku. W związku z powyższym w miesiącu listopadzie wystawiono wewnętrzne faktury VAT z wyliczeniem podatku VAT od powyższej operacji. Wartość netto do wyliczenia przyjęto: dla nieruchomości, przyłączy, garaży i ogrodzenia wg cen nabycia, tj. aktu notarialnego, operatu szacunkowego i faktur zakupu; dla budynku wg faktur VAT za zakup materiałów i usług. Podatek VAT został odprowadzony w miesiącu grudniu, w terminie ustawowym. W dniu 15.12.2006r. sporządzono remanent likwidacyjny i zgłoszono wykreślenie spółki z rejestru podatników.Wnioskodawca obecnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Przekazana na cele osobiste nieruchomość nie ma żadnego związku z obecną działalnością gospodarczą i jest nie wykorzystana.W bieżącym roku współwłaściciele - osoby fizyczne chcą sprzedać nieruchomości wraz ze znajdującymi się na nich elementami.
Pan .......... zadaje następujące pytanie: czy jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży nieruchomości, której jest współwłaścicielem jako osoba fizyczna? Wnioskodawca prezentuje następujące stanowisko w sprawie: w chwili obecnej jest współwłaścicielem przedmiotowej nieruchomości jako osoba fizyczna. Nieruchomość ta nie ma żadnego związku z działalnością gospodarczą. Przy przekazaniu nieruchomości na cele osobiste został naliczony i odprowadzony właściwy podatek VAT. W związku z powyższym wnioskodawca uważa, że obecnie przy sprzedaży nieruchomości nie jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Działalność gospodarcza zaś, w rozumieniu powołanej ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W świetle powyższego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega zatem dostawa towarów, gdy dokonana jest przez podatnika podatku od towarów i usług w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej, a towar (w tym wypadku nieruchomość) wchodzi w skład majątku firmy.Nie podlega natomiast opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż nieruchomości, jeżeli stanowi ona majątek osobisty podatnika lub osoby niebędącej podatnikiem tego podatku, a czynność ta wykonywana jest jednorazowo, w okolicznościach nie wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. Z przedstawionego w złożonym zapytaniu stanu faktycznego wynika, że sprzedaż nieruchomości będzie miała charakter czynności jednorazowej i nie związanej z prowadzoną przez Pana .....działalnością gospodarczą. W związku z tym transakcja ta nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług. Zatem stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w piśmie jest prawidłowe.
Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia. Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.