Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

- dotyczy: 1) sprzedaży budynku mieszkalnego z przeznaczeniem środków finansowych na budowę nowego budynku mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,2) sprzedaży lokalu mieszkalnego celem darowania uzyskanych środków finansowych synowi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,3) darowizna środków finansowych uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz syna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,4) darowizna lokalu mieszkalnego na rzecz syna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

sygnatura: PP1/443-15/07

autor: Urząd Skarbowy w Elblągu

data: 2007-05-28

słowa kluczowe:

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowiska zawarte we wniosku z dnia 19.03.2007 r., zgodnie z którymi: 1/ sprzedaż budynku mieszkalnego z przeznaczeniem środków finansowych na budowę nowego budynku mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jest prawidłowe; 2/ sprzedaż lokalu mieszkalnego celem darowania uzyskanych środków finansowych synowi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jest prawidłowe; 3/ darowizna środków finansowych uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz syna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jest prawidłowe. 4/ darowizna lokalu mieszkalnego na rzecz syna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jest prawidłowe.

W skierowanym do organu podatkowego piśmie z dnia 19.03.2007 r., podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania sprzedaży dwóch nieruchomości tj. budynku mieszkalnego i lokalu mieszkalnego.

Przedmiotem rozstrzygnięcia niniejszego postanowienia jest część dotycząca podatku od towarów i usług.

Wnioskodawcy poinformowali, że są właścicielami dwóch nieruchomości: budynku mieszkalnego (od 1980 r.) oraz lokalu mieszkalnego (od grudnia 2001 r.). W najbliższym czasie zamierzają sprzedać budynek mieszkalny a środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na sfinansowanie budowy nowego budynku mieszkalnego. Lokal mieszkalny planują również sprzedać a pieniądze uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przekazać w formie darowizny synowi.

W związku z powyższym Wnioskodawcy zwrócili się z pytaniami: 1/ czy w związku ze sprzedażą dwóch nieruchomości, będą musieli płacić podatek; jaki i w jakiej wysokości? 2/ czy przekazując darowiznę finansową synowi uzyskaną ze sprzedaży jednej z nieruchomości tj. lokalu mieszkalnego zapłacą podatek; jaki i w jakiej wysokości? 3/ czy podatek od darowanych pieniędzy zapłaci syn; jaki i w jakiej wysokości? 4/ czy od sprzedaży jednej nieruchomości tj. budynku mieszkalnego zapłacą podatek; jaki i w jakiej wysokości? 5/ czy od przekazania synowi lokalu mieszkalnego w formie darowizny zapłacą podatek; jaki i w jakiej wysokości? 6/ czy podatek zapłaci syn; jaki i w jakiej wysokości? 7/ czy syn sprzedając darowany lokal mieszkalny (będąc w nim obecnie zameldowany), po upływie 12 miesięcy od otrzymania darowizny zapłaci podatek; jaki i w jakiej wysokości?

W ocenie podatników, 1/ sprzedając budynek mieszkalny z przeznaczeniem środków finansowych na budowę nowego budynku mieszkalnego oraz sprzedając lokal mieszkalny celem darowania uzyskanych środków finansowych synowi nie powinni płacić żadnych podatków z tego tytułu. Przekazując darowiznę finansową synowi, nie powinni płacić podatku. Podatku nie powinien również płacić syn; 2/ sprzedając budynek mieszkalny (jedną nieruchomość) nie powinni płacić żadnego podatku. Przekazując mieszkanie synowi w formie darowizny nie powinni płacić żadnego podatku. Również syn sprzedając mieszkanie (po 12 miesięcznym zameldowaniu od otrzymania darowizny) nie powinien płacić podatku.

Odnosząc się do przedstawionej powyżej sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Zgodnie z treścią art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie (§ 4 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Tak więc, ustawa o podatku od towarów i usług na swoje potrzeby definiuje pojęcie działalności gospodarczej. Definicja działalności gospodarczej na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem ,,podatnik", tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przepis art. 15 ust. 2 zd. 2 ustawy stanowi bowiem, że działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W tym przypadku ustawa wprowadza wymóg ciągłości wykorzystywania. Wykorzystywanie składników majątku do celów zarobkowych, przez co należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Wobec powyższego uznać należy, iż Wnioskodawcy nie są podatnikami podatku od towarów i usług, ponieważ sprzedaż budynku mieszkalnego z przeznaczeniem uzyskanych środków finansowych na budowę nowego budynku mieszkalnego oraz sprzedaż lokalu mieszkalnego z przeznaczeniem uzyskanych środków finansowych na darowiznę dla syna nie stanowią działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym sprzedaż budynku mieszkalnego jak i lokalu mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Również darowizna środków finansowych i lokalu mieszkalnego na rzecz syna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast odnośnie pytań dotyczących opodatkowania czynności, które miałyby być podjęte przez syna, uprzejmie informuję, iż zgodnie z treścią art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wobec powyższego czynności które miałyby być podjęte przez syna nie dotyczą indywidualnych spraw Wnioskodawców, w związku z powyższym nie mogą być rozstrzygnięte w przedmiotowym postanowieniu.

Jednocześnie informuję, iż syn chcąc uzyskać informacje o zastosowaniu przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnych sprawach powinien wystąpić, zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Biorąc pod uwagę przytoczoną wyżej regulację prawną oraz stan faktyczny przedstawiony przez podatnika należy stwierdzić, iż stanowiska zawarte we wniosku z dnia 19.03.2007 r., zgodnie z którymi: 1/ sprzedaż budynku mieszkalnego z przeznaczeniem środków finansowych na budowę nowego budynku mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jest prawidłowe; 2/ sprzedaż lokalu mieszkalnego celem darowania uzyskanych środków finansowych synowi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jest prawidłowe; 3/ darowizna środków finansowych uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz syna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jest prawidłowe. 4/ darowizna lokalu mieszkalnego na rzecz syna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jest prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień zaistnienia stanu faktycznego opisanego we wniosku z dnia 19.03.2007 r. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14a § 4 Ordynacji podatkowej).

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY