Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

,,Czy Gmina może stosować do celów podatkowych NIP właściwy dla Urzędu Gminy?"Według składającego powyższy wniosek powinno stosować się jednoznaczne oznaczenie NIP, to znaczy Gmina i Urząd Gminy powinny stosować jeden Numer Identyfikacji Podatkowej i powinien być to numer NIP Urzędu Gminy.Wnioskodawca uzasadnił swoje stanowisko następująco(cytat): ,,....Gmina nie może wykonywać swoich zadań bez udziału Urzędu Gminy z tej przyczyny Gmina i Urząd Gminy powinny stosować jeden Numer Identyfikacji Podatkowej i powinien być to numer Urzędu Gminy". Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że Urząd Gminy K posiada numer NIP 5371578457 zaś Gmina K numer NIP 5372312388. Gmina K jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług(VAT), składającym miesięczne deklaracje podatkowe VAT-7.

sygnatura: EI/406-1/07

autor: Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

data: 2007-05-28

słowa kluczowe:

Na gruncie przepisów prawa podatkowego przedstawione w piśmie zagadnienie dotyczące posiadania numeru identyfikacji podatkowej NIP znajduje swoje uregulowanie prawne w przepisach ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U z 2004r. nr. 269, poz. 2681 z późn. zm. ). Zgodnie z art. 2 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej NIP. Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również płatnicy: podatków, składek na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne. Podstawową przesłanką decydującą o nadaniu NIP jest podleganie przez dany podmiot, na mocy obowiązujących ustaw, jednemu z wymienionych obowiązków.

W świetle przepisów art. 15 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U Nr. 54 poz. 535 z późn. zm.) podatnikami podatku od towarów i usług (VAT) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Za podatników podatku od towarów i usług nie uznaje się organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy, w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (podstawa prawna:art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług). Jeżeli Gmina lub Urząd Gminy wykonuje czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, wówczas podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Tym samym zarówno Gmina jak i Urząd Gminy mogą być podatnikami podatku VAT, podlegać obowiązkowi ewidencyjnemu i otrzymać numer NIP.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej postanawia jak w sentencji postanowienia. Niniejsza Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia. Zgodnie z art. 14b§ 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY