Pytanie dotyczy prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków związanych z nieruchomością przy jej sprzedaży.
sygnatura: 1438/VAT2/443-19/07/58-64/AS
autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów
data: 2007-05-22
słowa kluczowe: |
Tożsamy z
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 22.02.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków związanych z nieruchomością, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawia:
uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 22.02.2007r., wynika, iż Wnioskodawca od 2001r. jest współwłaścicielem gruntu, na którym wraz z innymi współwłaścicielami w roku 2006r. rozpoczął budowę mieszkalnego budynku wielorodzinnego. Obecnie Strona, jak i pozostali współwłaściciele, zamierzają sprzedać w/w nieruchomość wraz z wybudowanym na tej nieruchomości budynkiem w stanie surowym. W celu realizacji tego przedsięwzięcia w dniu 15.01.2007r. została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży. Wnioskodawca od 2006r. prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą, zakres której nie obejmuje sprzedaży nieruchomości. Przedmiotowa nieruchomość nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych związanej z prowadzoną działalnością, Wnioskodawca nie wykazywał również podatku naliczonego z posiadanych faktur dokumentujących zakup towarów i wykonanie usług związanych z w/w nieruchomością w rozliczeniu podatku od towarów i usług.
Strona zwraca się z pytaniem czy jest uprawniona do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z przedmiotową nieruchomością? W ocenie Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego mu przysługuje.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 86 ust. 1 w/w ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Obniżenia tego można dokonać, stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 w/w ustawy, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny lub, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
W niniejszej sprawie, jak wskazał Wnioskodawca we wniosku, zakres prowadzonej działalności nie obejmuje sprzedaży nieruchomości, a przedmiotowa nieruchomość nie jest i nie była przez Stronę użytkowana w prowadzonej działalności gospodarczej oraz nie została wprowadzona do ewidencji związanej z prowadzoną działalnością jako środek trwały. Wobec powyższego należy uznać, iż przedmiotem sprzedaży, w postaci nieruchomości z mieszkalnym budynkiem wielorodzinnym w stanie surowym, jest majątek osobisty, który nie był nabyty do celów działalności gospodarczej. Zatem podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, w sytuacji, gdy nie występuje bezpośredni związek pomiędzy poniesionymi wydatkami a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi.
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.