Pytanie dotyczy stawki opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży mieszkalnego budynku wielorodzinnego.
sygnatura: 1438/VAT2/443-19/07/58-63/AS
autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów
data: 2007-05-22
słowa kluczowe: |
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 22.02.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej stawki opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży mieszkalnego budynku wielorodzinnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawia:
uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 22.02.2007r., wynika, iż Wnioskodawca od 2001r. jest współwłaścicielem gruntu, na którym wraz z innymi współwłaścicielami w roku 2006r. rozpoczął budowę mieszkalnego budynku wielorodzinnego. Obecnie Strona, jak i pozostali współwłaściciele, zamierzają sprzedać w/w nieruchomość wraz z wybudowanym na tej nieruchomości budynkiem w stanie surowym. W celu realizacji tego przedsięwzięcia w dniu 15.01.2007r. została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży. Wnioskodawca od 2006r. prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą, zakres której nie obejmuje sprzedaży nieruchomości. Przedmiotowa nieruchomość nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych związanej z prowadzoną działalnością, Wnioskodawca nie wykazywał również podatku naliczonego z posiadanych faktur dokumentujących zakup towarów i wykonanie usług związanych z w/w nieruchomością w rozliczeniu podatku od towarów i usług.
Strona zwraca się z pytaniem czy prawidłowe jest opodatkowanie sprzedaży mieszkalnego budynku wielorodzinnego stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%? W ocenie Wnioskodawcy stawka podatku od towarów i usług dla sprzedaży mieszkalnego budynku wielorodzinnego wynosi 7%.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. b) w/w ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania-wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), stanowiące usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, definiuje budynki mieszkalne jako obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Budynki niemieszkalne są to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych.
W niniejszej sprawie, jak przedstawił Wnioskodawca we wniosku, zakres prowadzonej działalności nie obejmuje sprzedaży nieruchomości, a przedmiotowa nieruchomość nie jest i nie była przez Stronę użytkowana w prowadzonej działalności gospodarczej oraz nie została wprowadzona do ewidencji związanej z prowadzoną działalnością jako środek trwały. Wobec powyższego należy uznać, iż przedmiotem sprzedaży, w postaci nieruchomości z mieszkalnym budynkiem wielorodzinnym w stanie surowym, jest majątek osobisty, który nie był nabyty do celów działalności gospodarczej, zatem jej zbycie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.