Czy dokonanie zbycia dwóch (może trzech) działek gruntu z Waszego gospodarstwa rolnego będzie skutkowało tym, że staniecie się Państwo podatnikami podatku VAT i z tytułu dokonania przedmiotowych czynności będziecie musieli Państwo odprowadzić podatek od towarów i usług?
sygnatura: 1437/ZI/443/42/EZ/07
autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek
data: 2007-05-09
słowa kluczowe: |
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek
postanawia
uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku z dnia 20 marca 2007 roku,/data wpływu do US 03.04.2007 r./ za p r a w i d ł o w e.
UZASADNIENIE
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że mają państwo zamiar zbycia dwóch (lub trzech) działek pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego. Zgodnie z wypisem z ewidencji gruntów wydanym przez Urząd Gminy działki te mają charakter rolny, na co wskazuje oznaczenie literą R (gruntu orne). Zgodnie z wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z dnia 08.03.2007 r. przedmiotowa działka położona jest na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinna.W związku z w/w stanem faktycznym wystąpili Państwo z zapytaniem:
1. Czy dokonanie zbycia dwóch (może trzech) działek gruntu z Waszego gospodarstwa rolnego będzie skutkowało tym, że staniecie się Państwo podatnikami podatku VAT i z tytułu dokonania przedmiotowych czynności będziecie musieli Państwo odprowadzić podatek od towarów i usług
Stoicie Państwo na stanowisku, iż zbycie majątku osobistego nabytego w 1986 roku w formie darowizny od rodziców nie będzie skutkowało obowiązkiem opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług. Ponadto zbycie działek, które nie zostały wyłączone z produkcji rolnej na mocy decyzji administracyjnej może skutkować zastosowaniem zwolnienia określonego w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje
Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów na terenie kraju. Za towary w świetle art. 2 pkt. 6 rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Jak wynika z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z definicji zawartej w art. 15 ust. 2 powołanej ustawy wynika więc, że działalność gospodarcza w rozumieniu podatku od towarów i usług to przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie ciągły. Z ww. przepisów wynika więc, iż dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedawcy można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia ,,zamiar" jak również nie precyzuje pojęcia ,,sposób częstotliwy", w każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo - prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (czyli więcej niż jednokrotnie). Zatem, przez zamiar częstotliwego prowadzenia działalności gospodarczej należy rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności.
Jak wspomniano powyżej niezbędnym do uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik miał zamiar dokonywać czynności wielokrotnie. Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że działka, która będzie przedmiotem dostawy stanowi majątek osobisty i nie została nabyta w celu dokonania dalszej odsprzedaży
W świetle powyższego, jeżeli osoba fizyczna dokona sprzedaży działki rolnej ze swojego majątku osobistego w warunkach wskazujących, że czynność ta nie ma charakteru zorganizowanego i nie będzie kontynuowana, a przedmiotowa działka nie została nabyta tylko i wyłącznie w celu jej dalszej odsprzedaży, czynność ta nie będzie uznana za element prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie art. 43 ust. 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Przedmiotowa działka stanowi działkę rolną, ale położoną na terenie przeznaczonym pod zabudowę, gdzie nie ma zastosowania powyższy przepis.
Reasumując, Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, że Strona sprzedając w/w działki nie będzie miała statusu podatnika podatku od towarów i usług. Nie jest bowiem działalnością handlową sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu ich odsprzedaży. Sprzedaż nawet kilkukrotna przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży nie ma charakteru handlowego podlegającego opodatkowaniu.
Zatem zbycie (nawet w częściach) przez Państwa należącej do nich nieruchomości, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji. Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.