Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od kontrahenta/dystrybutora dokumentującej nabycie usługi intensyfikacji sprzedaży.

sygnatura: 1472/RPP1/443-133/07/BIK

autor: Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

data: 2007-04-26

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 05.02.2007r. (data wpływu 09.02.2007r.), uzupełnionym w dniu 07.03.2007r. (data wpływu 09.03.2007r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży piwa. Wnioskodawca zawarł umowy handlowe i umowy dystrybucyjne, na podstawie których dokonuje dostawy i sprzedaży piwa. Zgodnie z zawartymi umowami i porozumieniami handlowymi kontrahenci/dystrybutorzy w przypadku zrealizowania w danym półroczu kalendarzowym lub roku kalendarzowym określonego kwotowo obrotu, tj. zakupu towarów Wnioskodawcy za określoną wartość i dokonania zapłaty za towary, otrzymują specjalne premie pieniężne w wysokości kilku procent od wartości zrealizowanych obrotów. Premie będą wypłacane po danym okresie rozliczeniowym.

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od kontrahenta/dystrybutora dokumentującej nabycie usługi intensyfikacji sprzedaży.

Zdaniem Wnioskodawcy premia przyznawana przez Spółkę stanowi nagrodę za określone efekty współpracy handlowej pomiędzy Wnioskodawcą a kontrahentami/dystrybutorami i nie stanowi po stronie Wnioskodawcy, jako wypłacającego premię, czynności skutkującej powstaniem obowiązku podatkowego. W opinii Spółki obowiązek podatkowy istnieje po stronie otrzymującego premię, a usługa przez niego świadczona winna być udokumentowana wystawioną przez niego fakturą VAT, w której usługa zostanie wskazana "usługa intensyfikacji sprzedaży za okres ... do ..., zgodnie z umową z dnia ...". Wnioskodawca, który jest odbiorcą ww. usługi świadczonej przez dystrybutora/kontrahenta ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie zaś do art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Mając na uwadze przytoczone przepisy prawa należy stwierdzić, iż w przedstawionym stanie faktycznym w zakresie przekazania przez Spółkę kwot premii pieniężnych kontrahentom/dystrybutorom, nie mamy do czynienia z dostawą towarów, gdyż nie nastąpiło przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towary rozumie się bowiem, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W powyższym przypadku nie wystąpi również świadczenie usług, Wnioskodawca bowiem nie świadczy na rzecz swoich kontrahentów żadnych usług, w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie zaś z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi (...) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Natomiast stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich pokrycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Spełnienie powyższych przesłanek oznacza, iż podatnik co do zasady będzie miał prawo do odliczenie podatku naliczonego.

Jednakże ustawodawca ograniczył to uprawnienie m.in. poprzez art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, w którym wskazuje, iż nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku - a kwota wykazana fakturze nie została uregulowana. Zatem w przypadku, gdy dana czynność nie podlega opodatkowaniu, lecz mimo to została wystawiona faktura z podatkiem VAT oraz uregulowano kwotę z niej wynikającą, to należy podkreślić, że nie traci on prawa do odliczenia uiszczonego podatku VAT.

Postanowieniem nr 1472/ROP1/423 - 53/07/KUKM z dnia 23.03.2007r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił, że istnieją podstawy do uznania wypłaty kwot premii pieniężnych dokonywanych przez Spółkę za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2000r., Nr 54,poz. 654 ze zm.).

Mając na uwadze powyższe przepisy, przedstawiony przez Stronę stan faktyczny oraz postanowienie Naczelnika tut. Urzędu z dnia 23.03.2007r. nr 1472/ROP1/423 - 53/07/KUKM należy stwierdzić, iż Stronie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w otrzymanych fakturach dokumentujących nabycie przedmiotowych usług.

Jednocześnie Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje, iż kwestia dokumentowania premii pieniężnych otrzymywanych przez kontrahentów Spółki jest przedmiotem postanowienia nr 1472/RPP1/443 - 47/07/BIK z dnia .....04.2007r.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b i 14c ustawy Ordynacja podatkowa.

Referencje

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY