Dotyczy opodatkowania podatkiem VAT przychodów uzyskiwanych z najmu lokali użytkowych.
sygnatura: PP/443-13/BP/07
autor: Drugi Urząd Skarbowy w Opolu
data: 2007-04-25
słowa kluczowe: |
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 25 lutego 2007 r. (doręczonego w dniu 26 lutego 2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 28 lutego 2007 r. (doręczonego w dniu 5 marca 2007 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT przychodów uzyskiwanych z najmu lokali użytkowych, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
stwierdza, że
stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Pismem z dnia 25 lutego 2007 r. (doręczonym w dniu 26 lutego 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 lutego 2007 r. (doręczonym w dniu 5 marca 2007 r.) podatniczka zwróciła się z pytaniem czy przychód uzyskiwany z najmu lokali użytkowych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Podatniczka wskazuje, że od kilku lat uzyskuje przychód z najmu lokali użytkowych. W lutym 2007 r. zarejestrowała się jako czynny podatnik VAT prowadząc działalność gospodarczą. Przychody z najmu opodatkowane są w formie ryczałtu.
Podatniczka uważa, że przychody z najmu, jako dochód z poza działalności gospodarczej, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza, co następuje.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Wynajem lokali użytkowych mieści się zatem w wyżej cytowanym pojęciu działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych, gdyż zawierana umowa najmu ma zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe. Zatem istotnym jest wykorzystanie towaru (w przedmiotowej sprawie lokalu użytkowego) w sposób ciągły dla celów zarobkowych bez względu na to, czy najem będzie prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu.
Reasumując, w rozumieniu wyżej cytowanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług świadczenie usługi najmu lokali użytkowych jest działalnością gospodarczą (inaczej niż w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, które traktują najem jako odrębne źródło przychodu), a wykonujący te czynności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach określonych w przepisach regulujących ten podatek.
Oznacza to, że w składanych deklaracjach VAT-7 podatniczka winna uwzględnić wszystkie uzyskiwane przychody z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (tj. przychody z tytułu wykonywania przez podatniczkę działalności gospodarczej oraz przychody z najmu).
W konsekwencji stanowisko podatniczki uznać należało za nieprawidłowe.
W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.
Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.