Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy z dniem 01.02.2007 r. podlegać będzie Pan przepisom ustawy o podatku od towarów i usług i stanie się Pan podatnikiem tego podatku, czy też wobec faktu wykonywania działalności osobiście - nie jestem podatkiem podatku VAT ?

sygnatura: 1437/ZP/443/16/EZ/07

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

data: 2007-04-20

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, zawarte we wniosku z dnia 14 lutego 2007 r. /data wpływu do US 21.02.2007 r./ za p r a w i d ł o w e.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że do dnia 31.01.2007 r. zatrudniony był Pan w XYZ w warszawie jako radca prawny na 0,25 etatu. Z dniem 31.01.2007 r. rozwiązał Pan umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Obecnie kontynuuje Pan zatrudnienie w tymże oddziale na podstawie umowy zlecenie z zastrzeżeniem w treści umowy, że umowa ta będzie realizowana na warunkach określonych w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.W związku powyższym sformułował Pan pytanie:

1.Czy z dniem 01.02.2007 r. podlegać będzie Pan przepisom ustawy o podatku od towarów i usług i stanie się Pan podatnikiem tego podatku, czy też wobec faktu wykonywania działalności osobiście - nie jestem podatkiem podatku VAT.

Stoi Pan na stanowisku, iż wykonywane przez Pana usługi prawnicze nie podlegają podatkowi VAT, a Pan nie jest podatnikiem tego podatku.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje: Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednocześnie z treści art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy wynika, że do samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej nie zalicza się czynności, z tytułu których przychody wymienione zostały w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te związane są ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Przepis ten, w swojej treści konstruuje warunki, których łączne występowanie pozwala na przyjęcie, że osoba świadcząca usługi na podstawie umowy zlecenia, nie prowadzi samodzielnie działalności gospodarczej.Z treści zawartej umowy zlecenia wynika, iż odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat wykonania czynności spoczywa na zlecającym te czynności / § 1 umowy zlecenie z dnia 01.02.2007 r./.

Zatem nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług osoba, która w ramach podpisanej umowy zlecenia tworzyć będzie ze zlecającym więzi analogiczne ze stosunkiem pracy, nie ponosząc tym samym ryzyka ekonomicznego w związku z wykonywaniem czynności, korzystając z organizacji i infrastruktury podmiotu, na rzecz którego czynności te są wykonywane.W związku z powyższym stwierdza się iż przedmiotowe czynności wykonywane są przy spełnieniu kryteriów określonych przepisem art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji. Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY