Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy sprzedaż lokalu usługowego skutkuje zwrotem odliczonego podatku VAT.

sygnatura: 1439/ZV/P/Pr/11/2007/SZ

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

data: 2007-04-18

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów podatku od towarów i usług

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Strony o udzielenie interpretacji w zakresie zastosowania stawki podatku VAT na sprzedaż lokalu usługowego.

We wniosku Strona wyjaśnia, iż zakupiła lokal użytkowy. W trakcie jego budowy korzystała z odliczenia podatku naliczonego VAT. W dniu 18 grudnia 2006 roku aktem notarialnym Podatniczka stała sie jego właścicielem. Jednak lokalizacja tego lokalu stała się dla Podatniczki niedogodna, ponieważ tuż obok pobudowano duży obiekt handlowy, który w niedługim czasie zacznie funkcjonować. W związku z powyższym Strona zamierza go sprzedać. Zdaniem Strony skutkuje to zwrotem odliczonego podatku VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyje niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działaność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Ustawodawca, na mocy art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, umożliwił podatnikom o których mowa powyżej, pomniejszyć kwotę podatku należnego o podatek naliczony od zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak wynika z informacji zawartych w zapytaniu Podatniczki, budowa lokalu użytkowego była związana z działalnością gospodarczą i wykonywaniem czynności opodatkowanych, w związku z czym Strona miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur dokumentujących zapłatę zaliczek. Konsekwencją powyższego, sprzedaż tego lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Ustawodawca za podstawową stawkę podatku od towarów i usług przyjął stawkę 22% - art. 41 ust. 1, czyniąc przy tym wiele wyjątków.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 roku w odniesieniu m. in. do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych stosuję się stawkę w wysokości 7%.

Art. 43 ust. 1 pkt 2 zwalnia od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwote podatku naliczonego. Na podstawie pkt 10 tegoż artykułu zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów lub ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy. Owe zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż w zaistniałym stanie faktycznym sprzedaż lokalu usługowego, w stosunku do którego Stronie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 22%.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY