Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działki budowlanej niezabudowanej sprzedanej w 2007r. oraz działki zabudowanej domem w stanie surowym sprzedanej w 2006., stanowiących majątek osobisty podatnika.
sygnatura: 1438/443/16-8/2007/AS
autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów
data: 2007-04-12
słowa kluczowe: |
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 17.01.2007r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 18.01.2007r.), uzupełniony pismami w dniu 09.03.2007r. oraz w dniu 16.03.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawia:
uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 17.01.2007r. wynika, iż Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem zakupiła kilka działek, tj.: w 1991r. działkę o powierzchni 762m#178; we wsi Kanie, w 1997r. działkę o powierzchni 2.500m#178; położoną we wsi X, w 1999r. dwie działki po 1.500m#178; we wsi Y oraz w 2000r. działkę, na której został wybudowany dom w stanie surowym. Jak wynika z wniosku zakup nieruchomości Strona traktuje jako inwestycję - oszczędności na przyszłość. W dniu 02.10.2006r. Wnioskodawczyni sprzedała działkę z domem w stanie surowym, którą nabyła w 2000r., informując, że kwota ze sprzedaży tej nieruchomości została przeznaczona na zakup mieszkania u dewelopera. W najbliższym czasie Strona zamierza sprzedać działkę budowlaną, położoną w Y, zakupioną w 1999r. Uzyskaną kwotę ze sprzedaży Wnioskodawczyni chce przeznaczyć na spłatę i wykończenie mieszkania. Opisane działki stanowią majątek osobisty Strony.
Strona zwraca się z pytaniem czy od sprzedaży działki w Y i od sprzedanej działki z domem powstał obowiązek opodatkowania podatkiem od towarów i usług? W ocenie Wnioskodawcy sprzedaż w/w działek nie powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Zgodnie z art. 2 pkt 6 w/w ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Aby dostawa gruntu podlegała opodatkowaniu musi być, w świetle obowiązujących przepisów, dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Jak wynika z powyższego, działalnością gospodarczą dla celów podatku od towarów i usług nie jest tylko profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie ciągły (stały), lecz również działalność realizowana sporadycznie, a nawet jednorazowo w sytuacji wskazującej na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. Jednakże tutejszy organ podatkowy zaznacza, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
W przypadku, gdy podatnik dokonuje sprzedaży ze swego prywatnego majątku (np. gruntu budowlanego), jeżeli wykonuje to w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem powtarzania i nie zmierzają do nadania im stałego charakteru, a towary te nie były nabywane w celu ich zbycia - to wykonywane przez taką osobę czynności dostawy gruntu nie uznaje się za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli jednak sprzedaż dotyczy gruntu budowlanego, nabytego w celu dalszej jego odsprzedaży, czynności te należy zakwalifikować jako działalność gospodarczą, a taką osobę uznać za podatnika w rozumieniu art. 15 w/w ustawy.
W niniejszej sprawie Wnioskodawca dokonał sprzedaży działki z domem w stanie surowym w celu pozyskania środków finansowych na zakup mieszkania, a zamiar sprzedaży kolejnej działki jest spowodowany pozyskaniem środków na spłatę i wykończenie mieszkania. Jak wskazała Strona we wniosku, nieruchomości zostały nabyte jako inwestycja na przyszłość z myślą o ich ewentualnej odsprzedaży w celu uzyskania dochodów. Wobec powyższego należy uznać, że sprzedaż była dokonywana z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy, bowiem dokonując pierwszej sprzedaży nieruchomości, podatnik zamierzał sprzedać kolejne działki w późniejszym okresie. Jak wskazała Strona we wniosku, pozostałe nieruchomości zostały nabyte z myślą o ich dalszej odsprzedaży. A więc sprzedaż powyższych nieruchomości dokonywana jest w warunkach wskazujących na nadanie tej sprzedaży zorganizowanego charakteru działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Należy zatem uznać, że jej zbycie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako czynność świadcząca o częstotliwości jej wykonywania, której dokonanie powoduje uzyskanie statusu podatnika podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.