Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy prawa do odliczenia całości podatku naliczonego w ratach leasingowych w rozliczeniach podatku VAT za poszczególne miesiące, w których Spółka otrzymuje od Leasingodawcy faktury VAT dokumentujące leasing samochodów.
sygnatura: 1472/RPP1/443-120/07/SAPI
autor: Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie
data: 2007-04-11
słowa kluczowe: |
P O S T A N O W I E N I E
W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 12 lutego 2007 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 16 lutego 2007 r.), dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie dotyczącym odliczenia podatku naliczonego przy leasingu samochodów, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
postanawia
uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 18 października 2006 r. Spółka (jako korzystający) zawarła umowę leasingu samochodów z Leasingodawcą (jako finansującym), na podstawie której Spółka otrzymała do użytkowania na czas oznaczony samochody w zamian za umówione raty leasingowe. Zgodnie z warunkami umowy korzystający w trakcie trwania umowy leasingu nie ma prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w rozumieniu ustaw podatkowych z tytułu użytkowania samochodów. Jednocześnie Spółka jest uprawniona do oddania przedmiotowych samochodów do używania osobie trzeciej. W dniu 18 października 2006 r. Spółka zawarła umowę z firmą trzecią (Kontrahentem), na mocy której Spółka oddała przedmiotowe samochody w odpłatne używanie Kontrahentowi na okres nie krótszy niż 6 miesięcy. Spółka prowadzi działalność m.in. w zakresie oddawania w odpłatne użytkowanie samochodów na podstawie umów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit b ustawy o podatku od towarów i usług, zaś w przedmiocie działalności Spółki uwidocznionym w sądowych aktach rejestrowych mieści się m.in. leasing.
Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy prawa do odliczenia całości podatku naliczonego w ratach leasingowych w rozliczeniach podatku VAT za poszczególne miesiące, w których Spółka otrzymuje od Leasingodawcy faktury VAT dokumentujące leasing przedmiotowych samochodów.
Spółka stoi na stanowisku, że w przedmiotowej sytuacji przysługuje jej prawo do odliczenia całości podatku naliczonego w ratach leasingowych.
Odnosząc się do opisanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uzasadnia swoje stanowisko jak niżej.
Przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług brzmi: ,,W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124".
Natomiast przepis art. 86 ust. 7 w/w ustawy brzmi: ,,W przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł".
Odwołując się do wykładni językowej należy uznać, że przez pojęcie ,,użytkować" rozumie się m.in.: ,,1. korzystać z czegoś, np. z budynku, lokalu; 2. korzystać z czegoś w sposób racjonalny, przynoszący jak największy pożytek; 3. używać cudzej własności, czerpiąc z niej korzyści, ale mając jednocześnie obowiązek zachowania jej substancji i dotychczasowego przeznaczenia" - internetowy Słownik Języka Polskiego PWN . Zgodnie z przytoczoną definicją Spółka nie jest użytkownikiem przedmiotowych samochodów.
Zgodnie z opisanym stanem faktycznym Spółka nie użytkuje przedmiotowych samochodów - oddała je w odpłatne użytkowanie Kontrahentowi. W związku z powyższym przepis art. 86 ust. 7 w/w ustawy nie będzie w przedmiotowej sytuacji miał zastosowania do faktur otrzymywanych przez Spółkę od Leasingodawcy, lecz do faktur wystawianych przez Spółkę dla Kontrahenta.
Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w zapytaniu dotyczącym prawa do odliczenia całości podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowych samochodów zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.
Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak powyżej.
Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b oraz 14c ustawy Ordynacja podatkowa.
Referencje