Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy prawa do odliczenia całości podatku naliczonego z tytułu nabycia (po zakończeniu leasingu) samochodów.

sygnatura: 1472/RPP1/443-119/07/SAPI

autor: Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

data: 2007-04-11

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 12 lutego 2007 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 16 lutego 2007 r.), uzupełnione w dniu 11.04.2007 r., dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie dotyczącym odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 18 października 2006 r. Spółka (jako korzystający) zawarła umowę leasingu samochodów z Leasingodawcą (jako finansującym), na podstawie której Spółka otrzymała do użytkowania na czas oznaczony samochody w zamian za umówione raty leasingowe. Zgodnie z warunkami umowy korzystający w trakcie trwania umowy leasingu nie ma prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w rozumieniu ustaw podatkowych z tytułu użytkowania samochodów. Jednocześnie Spółka jest uprawniona do oddania przedmiotowych samochodów do używania osobie trzeciej. W dniu 18 października 2006 r. Spółka zawarła umowę z firmą trzecią (Kontrahentem), na mocy której Spółka oddała przedmiotowe samochody w odpłatne używanie Kontrahentowi na okres nie krótszy niż 6 miesięcy. Spółka prowadzi działalność m.in. w zakresie oddawania w odpłatne użytkowanie samochodów na podstawie umów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit b ustawy o podatku od towarów i usług, zaś w przedmiocie działalności Spółki uwidocznionym w sądowych aktach rejestrowych mieści się m.in. leasing. Zgodnie z uzupełnieniem z dnia 11.04.2007 r. Spółka nie podjęła decyzji, w jaki sposób zostaną wykorzystane przedmiotowe samochody w przypadku ich nabycia po zakończeniu umowy leasingu.

Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy prawa do odliczenia całości podatku naliczonego z tytułu nabycia (po zakończeniu w/w leasingu) przedmiotowych samochodów.

Spółka stoi na stanowisku, że w przedmiotowej sytuacji przysługuje jej prawo do odliczenia całości podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowych samochodów po zakończeniu umowy leasingu, zawartej pomiędzy Spółką a Leasingodawcą.

Odnosząc się do opisanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uzasadnia swoje stanowisko jak niżej.

Przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług brzmi: ,,W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124".

Przepis art. 86 ust. 3 w/w ustawy brzmi: ,,3. W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł".

Przypadki, w których przepis art. 86 ust. 3 w/w ustawy nie ma zastosowania wymienione są w przepisie art. 86 ust. 4 w/w ustawy. Zgodnie z przepisem zawartym w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b w/w ustawy przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Jednakże należy zauważyć, iż przepis art. 86 ust. 3 w/w ustawy będzie miał w przedmiotowej sytuacji zastosowanie dopiero wtedy, gdy Spółka dokona nabycia przedmiotowych samochodów. Zatem również przepis art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b w/w ustawy (jako przepis wprowadzający wyjątek od ust. 3) będzie miał zastosowanie dopiero w momencie nabycia. Tym samym określony w przepisie art. 86 ust. 7 lit. b w/w ustawy warunek przeznaczenia przez podatnika (Spółkę) przedmiotowych samochodów wyłącznie na cele określone w tym przepisie przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy nie będzie w przedmiotowej sprawie spełniony. Ponadto zgodnie z uzupełnieniem wniosku z dnia 11.04.2007 r. Spółka nie podjęła decyzji, w jaki sposób zostaną wykorzystane przedmiotowe samochody w przypadku ich nabycia po zakończeniu umowy leasingu - zatem samochody te niekoniecznie będą przeznaczone do wykonywania czynności wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b.

Tym samym Spółce z tytułu nabycia przedmiotowych samochodów po zakończeniu umowy leasingu, zawartej pomiędzy Spółką a Leasingodawcą, będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku o towarów i usług, tj. 60 % kwoty podatku określonej na fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak powyżej.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b oraz 14c ustawy Ordynacja podatkowa.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY