W piśmie pyta Pan czy sprzedaż przedmiotowych działek po dacie 20.01.2007 r tj. Po upływie roku od pierwszej transakcji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
sygnatura: 1418/ZT/443-15/07/SG
autor: Urząd Skarbowy w Piasecznie
data: 2007-04-05
słowa kluczowe: |
Tożsamy z
Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika , iż jest Pan właścicielem gospodarstwa rolnego , które nabył Pan na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego 15 stycznia 1985 r . W dniu 20.01.2006 r sprzedał Pan jedną z działek wydzielonych z tego gospodarstwa, planuje Pan sprzedaż kolejnych 3 działek pochodzących z tego samego gospodarstwa . W planach zagospodarowania przestrzennego przedmiotowe działki znajdują się terenie przeznaczonym pod zabudowę .Według Pana opinii zawartej we wniosku , w opisanym stanie faktycznym dostawa przedmiotowych gruntów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , gdyż dokonuje Pan sprzedaży swego prywatnego majątku w warunkach wskazujących , że działania te nie są czynione z zamiarem powtarzania i nadania im ciągłego charakteru , a grunty te nie były nabywane jedynie w celu ich zbycia .
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie zauważa co następuje :Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt. 6 tej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome , jak również wszelkie postacie energii , budynki i budowle lub ich części , będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej , a także grunty.
Art. 15 ust.1 i ust. 2 ustawy stanowi , iż podatnikami są osoby prawne , jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust.2 ,bez względu ma cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów , handlowców lub usługodawców , w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników , a także działalność osób wykonujących wolne zawody , również wówczas , gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z powyższej definicji działalności gospodarczej wynika zatem , że jest nią przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy , realizowany w sposób zorganizowany , a co za tym idzie ciągły , w pewnym horyzoncie czasowym . Działalnością gospodarczą na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług jest także wykonywanie sporadycznie , a nawet jednorazowo czynności , o których mowa w art. 5 ust 1 ustawy , jednakże jedynie wtedy , gdy okoliczności wykonania tych czynności wskazują na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy . Przy czym przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia ,, zamiar ,, . Słownik języka polskiego słowo częstotliwość opisuje jako ,,częste występowanie ,, , powtarzanie się jakiejś czynności czy zjawiska . Zamiarem natomiast jest jakiś ,, plan , projekt , intencja zrealizowania czegoś ,, .
Powyższe prowadzi do wniosku , iż w przypadku , gdy osoba fizyczna , nieprowadząca ewidencjonowanej działalności gospodarczej , dokonuje sprzedaży swego prywatnego majątku ( np. gruntu budowlanego ) , jeżeli wykonuje to w warunkach wskazujących , że działania te nie są czynione z zamiarem powtarzania i nie zmierzają do nadania im stałego charakteru , a towary te nie były nabywane jedynie w celu ich zbycia - to wykonywane przez taką osobę czynności dostawy gruntu nie uznaje się za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług . Jeżeli jednak sprzedaż dotyczy gruntu budowlanego , nabytego w celu dalszej odsprzedaży , czynności te należy zakwalifikować jako działalność gospodarczą , a sprzedającego uznać za podatnika w rozumieniu art. 15 ustawy. W każdym przypadku dostawy towaru dokonywanej przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej należy ustalić , czy daną czynność można zakwalifikować jako działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy , a więc wykonywaną przez podatnika , gdyż tylko taka dostawa podlega opodatkowaniu . Okoliczność , iż podmiot wykonuje czynności wymienione w art. 5 ustawy ( m. in. odpłatna dostawa ) nie jest wystarczającą przesłanką do ich opodatkowania bowiem musi działać w charakterze podatnika , a zatem podmiotu wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 . Ponadto zauważyć należy , że wykorzystywanie majątku prywatnego przez osoby fizyczne stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 zdanie drugie jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych .
Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy stwierdza , iż w przedstawionym w piśmie stanie faktycznym mamy do czynienia ze sprzedażą majątku prywatnego w warunkach , które nie wskazują na zamiar powtarzania czynności i nadania im zorganizowanego charakteru , zatem brak jest przesłanek do uznania czynności za działalność gospodarczą w rozumieniu cyt. wyżej przepisu art. 15 ust. 2 ustawy.
Referencje