Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Spółka zadała pytanie, czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż w wyniku przekształcenia w trybie bezprzetargowym nieruchomości gruntowych będących własnością Skarbu Państwa na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego tych nieruchomości?

sygnatura: PP/443-20-1-GK/07

autor: Opolski Urząd Skarbowy

data: 2007-04-04

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 08 stycznia 2007 r. w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dokonywanych transakcji, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 08 stycznia 2007 r. (złożonym w tut. Urzędzie dnia 10 stycznia 2007 r.), Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka jest użytkownikiem wieczystym działek gruntowych oraz właścicielem budynków i budowli posadowionych na niektórych działkach. Wnioskodawca jest stroną postępowania związanego z przekształceniem prawa wieczystego użytkowania działek gruntowych w prawo własności, co wiąże się z wykupem tego prawa (zakupem tych działek). Spółka zainteresowana zakupem nabyła prawo użytkowania wieczystego do gruntów stanowiących zwarty obszar i prawo własności budynków i urządzeń na tych gruntach posadowionych w 2004 r.

Spółka zadała pytanie czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż w wyniku przekształcenia w trybie bezprzetargowym nieruchomości gruntowych będących własnością Skarbu Państwa na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego tych nieruchomości.

W opinii Podatnika wydając decyzję o przekształceniu przysługującego Spółce prawa użytkowania wieczystego działek w prawo własności, starosta działa w tym zakresie jako organ, któremu ,,powierzono realizację zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa". Sytuacja ta powoduje, iż w tym zakresie starosta nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, co w konsekwencji powoduje, iż czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej ,,ustawą") opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Ponadto zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Jednocześnie zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż dojdzie do wykonania czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem dojdzie do dostawy towarów (nastąpi przeniesienie prawa do dysponowania jak właściciel - zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), zgodnie z którym nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu, z zastrzeżeniem ust. 1a i ust. 3), przedmiotem dostawy będą towary w rozumieniu ustawy (powołany art. 2 pkt 6 ustawy) i dostawa ta będzie miała charakter odpłatny. Brak jest zatem podstaw do uznania, iż czynność ta nie jest objęta przepisami ustawy.

Ponadto zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Jednostka wskazuje, że sprzedaż przedmiotowych nieruchomości nastąpi w wyniku realizacji umowy cywilnoprawnej, co wynika również dołączonego do wniosku pisma Starostwa Powiatowego w Opolu z dnia 17 lutego 2006 r. nr GN.JK.7011-2/06. Powyższe powoduje, iż brak jest podstaw, aby przedmiotowa transakcja była wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY