Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Jak ustalić koszt uzyskania przychodu w wypadku zbycia przez spółkę komandytową środka trwałego wniesionego w formie wkładu niepieniężnego?

sygnatura: DF-415/3a/07

autor: Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

data: 2007-03-30

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku złożonego w tut. urzędzie skarbowym 3 stycznia 2007 r. oraz pisma o tej samej treści przesłanego do tut. Organu podatkowego, zgodnie z właściwością miejscową, przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Krowodrza w dniu 17 stycznia 2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika dotyczące sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia środka trwałego wniesionego do spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest komplementariuszem spółki komandytowej. Do spółki tej, która zajmuje się między innymi kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek, podatnik zamierza wnieść wkład niepieniężny w postaci udziałów w nieruchomości, które zakupił jako osoba fizyczna. Po wniesieniu przez podatnika wkładu niepieniężnego spółka prawdopodobnie go sprzeda.

W związku z powyższym podatnik zadał pytanie: Czy w przypadku zbycia przez spółkę komandytową udziału w nieruchomości wniesionego do spółki w formie wkładu niepieniężnego, za koszt uzyskania przychodu uznaje się cenę nabycia udziału w nieruchomości przez wspólnika, czy też wartość rynkową tego udziału, z chwili wniesienia go jako wkładu do spółki?.

Stanowisko Podatnika: Podatnik uważa, że w przypadku zbycia przedmiotowego udziału w nieruchomości przez spółkę komandytową, za koszt uzyskania przychodu uznaje się wartość rynkową tego udziału, z chwili wniesienia go jako wkładu do spółki. Zdaniem podatnika twierdzenie to znajduje uzasadnienie w art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który normuje, iż ,,Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na: a) nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, b) nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części, c) ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia."

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

Zgodnie z art. 24 ust. 2 zdanie drugie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) dochodem lub startą z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości. Zasady ustalania wartości początkowej środka trwałego wniesionego do spółki w formie wkładu niepieniężnego określone są w art. 22g ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy. Zgodnie z tymi przepisami za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Z powołanych przepisów prawa podatkowego wynika, że kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia środka trwałego jest różnica pomiędzy wartością początkową tego środka trwałego a kwotą dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia przez spółkę środka trwałego wniesionego w formie wkładu niepieniężnego nie będzie więc jego wartość początkowa ustalona zgodnie z przepisami art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lecz wartość początkowa pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne.

W związku z powyższym stanowisko podatnika dotyczące sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia środka trwałego wniesionego do spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego nie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja : - zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, - stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w trybie określonym w § 5.

Pouczenie: Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY