Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy prowadzona działalność gospodarcza w zakresie kierowania pojazdem nie stanowiącym własności podatnika po zmianie definicji od 1 stycznia 2007 roku nie będzie uważana za samozatrudnienie?

sygnatura: DO/415-31/07II

autor: Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie

data: 2007-03-30

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków, działając na podstawie art. 216i art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2006 Nr 249 poz. 1824/ po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 11/01/2007 roku (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 11/01/2007 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych w szczególności zasad ustalania czynności nie uznawanych za pozarolniczą działalność gospodarczą zgodnie z obowiązującym od dnia 01/01/2007 roku art. 5b ustawy z dnia dnia 26 lipca 1991 roku /Dz. U. z 2006 Nr 183, poz.1354/ o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione przez Pana we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika iż w dniu 20 kwietnia 2006 roku w ... zawarł Pan umowę o współpracy nr .... z firmą ... polegającą na wykonaniu usług kierowania pojazdem będącym w posiadaniu ... w celu przewiezienia ładunku z miejsca jego pobrania do miejsca przeznaczenia oraz załatwieniu wszelkich spraw formalnych i organizacyjnych związanych z pobraniem ładunku, przewiezieniem ładunku, ocleniem i wydaniem ładunku upoważnionemu odbiorcy.

Z aneksu umowy wynika również iż to Pan ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania powierzonych zleceń, a zleceniodawca zleca jedynie dostarczenie towaru. Pan natomiast samodzielnie dobiera parametry i wykonuje zadanie bez nadzoru zlecającego. To Pan ponosi także pełną odpowiedzialność cywilną wobec osób trzecich oraz ryzyko związane z prowadzoną działalnością.

W takim stanie faktycznym zwraca się Pan z zapytanie: Czy prowadzona działalność gospodarcza po zmianie definicji od 1 stycznia 2007 roku nie będzie uważana za samozatrudnienie?

Sformułował też Pan własne stanowisko w sprawie twierdząc iż na podstawie wyżej przedstawionych faktów stwierdzając, iż po zmianie przepisów od dnia 1 stycznia 2007 roku wykonywane czynności nadal będą zaliczane do działalności gospodarczej. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Celem modyfikacji definicji pozarolniczej działalności gospodarczej jest wykluczenie sytuacji, w których pracodawcy zmuszaliby pracowników do zakładania działalności gospodarczej jedynie ze względu na chęć obniżenia kosztów pracy, pomimo, że w rzeczywistości charakter świadczonej pracy na rzecz dotychczasowego pracodawcy nie uległ zmianie. Przyjęta nowelizacja nie odbiera możliwości wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadzie tzw. samozatrudnienia, czyli prowadzonej w formie jednoosobowych podmiotów gospodarczych (szerzej Komunikat Ministra Finansów z dnia 16 listopada 2006 r. - opubl. www. mf.gov.pl).

Z nowej definicji działalności gospodarczej (art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r.) wynika, iż za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki: 1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonywanie tych czynności, 2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności, 3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że nie występują łącznie wszystkie warunki, o których mowa w art. 5 b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma więc przeszkód prawnych do zaliczenia wykonywanej przez Pana działalności do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów cytowanej ustawy. W świetle powyższego stanu faktycznego oraz powołanych przepisów prawnych stanowisko Podatnika wyrażone w przedmiotowej sprawie należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa interpretacje nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 oraz art. 236 §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY