Pytanie dotyczy zapłaty podatku od towarów i usług od uzyskiwanych dochodów z tytułu umowy o dzieło podpisanej z telewizją w zakresie realizacji programów telewizyjnych - nagrywanie dźwięku.
sygnatura: 1438/VAT1/443-1/07/41-16/MK
autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów
data: 2007-03-30
słowa kluczowe: |
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 14.02.2007r. (uzupełniony pismem z dnia 20.02.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej zapłaty podatku od towarów i usług od uzyskiwanych dochodów z tytułu umowy o dzieło,
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawia:
uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że od 01.01.2007r. podatnik jest współpracownikiem Telewizji zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło. Wnioskodawca jest zatrudniony przy produkcji programów telewizyjnych a jego działalność polega m.in. na rozpoznaniu i interpretacji sytuacji na planie zdjęciowym w związku z utrwaleniem dźwięku na nośniku magnetycznym lub cyfrowym. Wnioskodawca nadmienia, iż jest twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Podmiot, w związku z umową, na którą się powołuje przenosi autorskie prawa majątkowe na zleceniodawcę, a zleceniodawca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za kształt ostateczny produktu.
Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem czy musi płacić podatek od towarów i usług od swoich dochodów uzyskiwanych na podstawie umowy o dzieło?
Zdaniem wnioskodawcy nie musi płacić podatku od towarów i usług w związku z uzyskiwanym dochodem.
Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr54, poz. 535 z późn. zm.) za wykonaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt.2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Z unormowania tego wynika, że jeżeli czynności usługodawcy w ramach umów określonych jako agencyjne, zlecenia lub innych umów o świadczenie usług, wykonywane są w powyżej określonych warunkach i nie spełniają one na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług kryterium samodzielności przy ich wykonywaniu, to należy uznać, że nie podlegają opodatkowaniu.
Jeżeli jednak przy osobistej realizacji czynności wymienionych w art. 13 pkt. 2-8 ustawy o podatku dochodowym, osoba fizyczna działa w oparciu o zlecenie, w którym nie określono chociażby jednego z tych warunków, np. brak przejęcia - z uwagi chociażby na charakter czynności - odpowiedzialności usługobiorcy za czynności usługodawcy (osoby fizycznej) - czynności te uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 tej ustawy, co powoduje, że jej usługi podlegają podatkowi, chyba, że na podstawie art. 43 w/w ustawy są zwolnione od podatku.
Zgodnie z art. 15 ust. 3a przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.
Należy zauważyć, że nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jako niespełniające kryterium samodzielności działalności gospodarczej - jedynie te czynności określone w art. 13 pkt 2-8 ustawy o podatku dochodowym, w tym umowy zlecenia i o dzieło, które realizowane są w oparciu o stosunek prawny zawierający postanowienia swoiste dla umowy o pracę, w szczególności w zakresie przejęcia przez zlecającego, odpowiedzialności za czynności zleceniobiorcy w ramach świadczonej usługi - w stosunku do osób trzecich.
W związku z powyższym w sytuacji gdy zleceniobiorca w oparciu o umowę zlecenia lub o dzieło, działa na zewnątrz w imieniu zleceniodawcy i na jego rachunek, a zleceniodawca w ramach powierzonej mu czynności przejmuje odpowiedzialność za jego działania można uznać, że zleceniobiorca pozbawiony jest przymiotu samodzielności przy wykonywaniu swojej działalności w rozumieniu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, wobec czego nie staje się podatnikiem podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.