Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy w wyniku likwidacji spółki z o.o. i wypłacenia kwoty majątku polikwidacyjnego w kwocie niższej niż wniesione udziały - u wspólników powstanie przychód?

sygnatura: 1472/DPC/415-22/07/PK

autor: Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

data: 2007-03-29

słowa kluczowe:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka powstała w dniu 02.08.2005r. z kapitałem zakładowym wniesionym w formie pieniężnej. Wspólnikami Spółki są osoby fizyczne i jedna osoba prawna. Spółka nigdy nie podjęła działalności gospodarczej. Ponosi jednak koszty związane z różnymi opłatami i pokrywa je ze środków własnych wniesionych przez wspólników do kapitału zakładowego. Obecnie Spółka jest w trakcie likwidacji. Po likwidacji wspólnicy otrzymają jako nadwyżkę likwidacyjną zwrot części wniesionych przez siebie, przy jej zakładaniu, środków pieniężnych. Środki te będą niższe niż wniesione przez nich do Spółki wkłady - każdy wspólnik poniesie z tego tytułu stratę.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka stoi na stanowisku, iż w takim przypadku podatek dochodowy od osób fizycznych nie wystąpi, gdyż otrzymane środki będą niższe niż koszty za które należy uznać opłacone wcześniej udziały w Spółce.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela powyższe stanowisko Spółki i wyjaśnia.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. "c" ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną, w tym również podział majątku likwidowanej spółki. Doprecyzowanie tego przychodu zawiera art. 24 ust. 5 pkt 3 tej ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Z powyżej przytoczonych przepisów wynika, iż opodatkowaniu podlega dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Za taki dochód (przychód) nie można uznać zwrotu części wpłaconych na kapitał zakładowy wkładów. W związku z tym w przedstawionym stanie faktycznym na Spółce nie ciąży obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości majątku przekazanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY