Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Kto jest podatnikiem VAT, a w konsekwencji ma obowiąze odprowadzenia podatku od towarów i usług z tytułu dokonania sprzedaży nieruchomości stanowiacej własność Skarbu Państwa na rzecz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ?

sygnatura: 1471/VUR1/443-8/07/AP

autor: Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

data: 2007-03-23

słowa kluczowe:

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentujący Skarb Państwa zamierza sprzedać nieruchomość położoną w Warszawie Rządowi Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z przeznaczeniem na budowę ambasady. Zdaniem Strony podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu w/w transakcji jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 6 powołanego wyżej przepisu, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Natomiast z treści art. 61 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 2 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami (t.j. z 2004r. nr 261, poz. 2603 ze zm.) wynika, że umowy, dotyczące sprzedaży nieruchomości Skarbu Państwa na rzecz przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych państw obcych oraz innych przedstawicielstw zrównanych z nimi w zakresie przywilejów i immunitetów na podstawie ustaw, umów międzynarodowych, lub powszechnie obowiązujących zwyczajów międzynarodowych, zawiera minister właściwy do spraw administracji publicznej.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż skoro Stroną w/w czynności cywilnoprawnej jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, to będzie on również podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu tej transakcji, z uwagi na fakt, iż stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, organy władzy publicznej i urzędy obsługujące te organy są podatnikami podatku od towarów i usług, w odniesieniu do czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, nawet wtedy, gdy są to zadania nałożone odrębnymi przepisami.

Jednocześnie należy podkreślić, iż podatek od towarów i usług jest podatkiem powszechnym odnoszącym się do wszelkich dostaw towarów i usług za wynagrodzeniem oraz określa podmioty uznane za podatników tego podatku. Podatek od towarów i usług jest również podatkiem wielofazowym, który winien być nakładany na każdym etapie obrotu towarem lub usługą, aż do dostawy ostatecznemu konsumentowi. Oznacza to, że każdy podatnik na swoim etapie obrotu, z jednej strony dokonuje naliczenia podatku należnego, który obciąża kolejnego odbiorę, natomiast z drugiej strony ma prawo do odliczenia od podatku należnego podatku, którym został obciążony przez dostawców przy nabyciu towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towaru (którym jest grunt przeznaczony pod zabudowę) dokonywaną przez podatnika podatku od towarów i usług, tj. Miasto Stołeczne Warszawa na rzecz Skarbu Państwa reprezentowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Transakcja ta winna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%. W następnym etapie obrotu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wypełniając obowiązki nadane powołanym wyżej przepisem art. 61 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, z tytułu których wykonuje czynności o charakterze cywilno-prawnym, jest również podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zobowiązane będzie do naliczenia podatku od towarów i usług w wysokości 22% z tytułu dostawy nieruchomości. Przy czym po spełnieniu warunków określonych przepisami ustawy o podatku od towarów i usług , w tym m.in. zarejestrowania się jako podatnik podatku od towarów i usług przed dokonaniem czynności podlegających opodatkowaniu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie mogło odliczyć od podatku należnego podatek naliczony zawarty w fakturze zakupu wystawionej przez Wnioskodawcę.

Ponadto należy podkreślić fakt, iż podatek wynikający z faktury wystawionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz przedstawicieli Rządu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej będzie zwrócony, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 września 2005r. w sprawie przypadków i trybu zwrotu podatku od towarów i usług przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym oraz członkom personelu tych przedstawicielstw i urzędów, a także innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych (Dz. U. Nr 193, poz. 1618).

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY