Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy sprzedaż działek gruntu wchodzących w skład majątku osobistego zobowiązuje do zapłaty podatku VAT ?

sygnatura: US III 443/1/2007/KH

autor: Urząd Skarbowy w Głownie

data: 2007-03-23

słowa kluczowe:

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 14 listopada 2002 r. Podatnik kupił wraz z żoną nieruchomość, na którą składają się 2 działki z zamiarem wybudowania tam domu jednorodzinnego. Wobec zmiany planów życiowych, Podatnik podjął decyzję o sprzedaży ww. nieruchomości z zamiarem uzyskania środków na zakup domu na terenie Łodzi. Zamiarem podatnika było zbycie całej nieruchomości, tj obydwu działek jednocześnie, ale dotychczas znalazł się nabywca na jedną działkę, z tego też powodu zbycie nieruchomości zostało "rozdzielone" na dwie części.

Wątpliwość Podatnika dotyczy kwestii, czy jako sprzedający ww. działki będzie zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług i czy sprzedaż dwóch działek wchodzących w skład majątku osobistego w celu nabycia innej nieruchomości będzie zakwalifikowana jako działalność gospodarcza na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem wnioskującego, fakt sprzedaży dwóch działek składających się na ww. nieruchomość nie spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, ponieważ czynności te nie stanowią działalności gospodarczej w rozumieniu przyjętym na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.

Opodatkowaniu podatkiem VAT (zakres przedmiotowy), zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, w świetle cytowanej ustawy (art. 2 pkt 6) rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Powyższe oznacza, że dostawa gruntów co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie w każdym przypadku pojawi się jednak faktyczne obciążenie podatkiem od towarów i usług. Aby odpłatna dostawa gruntu podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi być realizowana przez podatnika podatku od towarów i usług, a jej przedmiotem winna być nieruchomość gruntowa zabudowana lub niezabudowana stanowiąca teren budowlany lub przeznaczony pod zabudowę.

Zgodnie z brzmieniem przepisu zawartego w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z definicji zawartej w art. 15 ust. 2 ww. ustawy wynika, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynność w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Każda transakcja sprzedaży wymaga przeprowadzenia analizy, czy do dostawy towarów (lub świadczenia usługi) doszło w warunkach pozwalających na uznanie, że strona transakcji w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik. Kwestia opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży gruntu wystąpi tylko w tych przypadkach, gdy sprzedaż będzie dokonywana przez osoby występujące w charakterze podatnika.

W świetle powołanych przepisów oraz biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny, z którego wynika, że przedmiotowy grunt został nabyty z zamiarem wybudowania prywatnego domu jednorodzinnego, lecz zaniechano tego planu z racji zmiany planów życiowych, sprzedaż tego gruntu stanowi wyłącznie wykonywanie przysługującego Panu prawa własności (sprzedaż majątku osobistego), a zatem nie oznacza ona wykonywania działalności gospodarczej. Ponadto w niniejszej sprawie nie występuje okoliczność wskazująca na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Tutejszy Organ Podatkowy zauważa, iż zgodnie z wyrokiem WSA we Wrocławiu z dnia 06.09.2006 r. , sygn. akt I SA/Wr 1254/05 nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu cyt. art. 15 ust. 2 sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży. " Sprzedaż nawet kilkakrotna przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży nie ma charakteru handlowego podlegającego opodatkowaniu. Czynności podlegające opodatkowaniu wykonane przez podmiot niewystępujący w tym przypadku w charakterze podatnika (nawet jeżeli jest on podatnikiem w ogóle) pozostają poza zakresem opodatkowania".

Skoro dokonując sprzedaży wydzielonych działek gruntu nie działa Pan w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, czynności te nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Nie ma przy tym znaczenia, czy sprzeda je Pan w jakimś odstępie czasu. Należy jednak pamiętać, że sprzedaż nieruchomości zwolnionych od podatku VAT podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych.

Udzielona przez tut. organ interpretacja odnosi się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i została udzielona zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w dacie sporządzenia odpowiedzi.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia w myśl przepisów zawartych w art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY