Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy pobierana przez Gminę opłata z tytułu wzrostu wartości nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

sygnatura: 1421.AV/443-263/DEC/DL/07

autor: Urząd Skarbowy w Pruszkowie

data: 2007-03-14

słowa kluczowe:

Jak wynika z informacji wnioskodawcy zawartych w treści pisma, uchwalenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy lub jego zmiana powoduje zazwyczaj wzrost wartości nieruchomości, na przykład gdy działka rolna w nowym planie staje się działką budowlaną. Zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym właściciel zbywający taką nieruchomość zobowiązany jest w ciągu 5 lat od daty wejścia w życie uchwalonego lub zmienionego planu do uiszczenia jednorazowej opłaty na rzecz gminy z tytułu wzrostu wartości nieruchomości. Gmina wydaje decyzję administracyjną o wysokości tej opłaty, potocznie zwanej rentą planistyczną, po otrzymaniu wypisu z aktu notarialnego.

W ocenie Gminy opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.)

Analizując opisaną sprawę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary w myśl art. 2 pkt 6 w/w ustawy należy rozumieć rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Jak stanowi przepis art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:1) przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienia z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie; 2) wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione; 3) wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej; 4) wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;5) ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. wyżej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonywano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Tutejszy Organ podatkowy, mając na uwadze cytowane powyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług informuje, iż w przedstawionej sprawie pobierana na podstawie decyzji administracyjnej opłata zwana rentą planistyczną nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów zawartej w art. 7 ani w definicji świadczenia usług, zgodnie z art. 8 powołanej ustawy. W związku z powyższym opłata planistyczna wyłączona jest z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione w punkcie 3 złożonego w dniu 15 grudnia 2006 r. wniosku jest nieprawidłowe.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY