Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy ustalenia czy będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego z faktur wystawianych dla Spółki przez kontrahenta. Spółka uznając, iż świadczone usługi będą wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych stoi na stanowisku iż takie prawo jej przysługuje.
sygnatura: 1472/RPP1/443-789/06/PLU
autor: Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie
data: 2007-03-02
słowa kluczowe: |
P O S T A N O W I E N I E
W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 14 grudnia 2006r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 14.12.2006r.), dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.), działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
postanawia
uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe
UZASADNIENIE
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach świątecznej oferty promocyjnej dokonywała sprzedaży premiowej telewizorów. Klient, który w ramach promocji zakupił określony rodzaj odbiornika telewizyjnego i który wyraził zgodę na zawarcie umowy z kontrahentem Spółki (świadczącym usługi telewizji cyfrowej), uzyska nagrodę w postaci uprawnienia do nieodpłatnego udostępniania mu dekodera telewizji cyfrowej wraz z pakietem programów platformy cyfrowej na okres sześciu miesięcy. W tym okresie Spółka będzie obciążana przez kontrahenta z tytułu tego korzystania przez klienta z usług telewizji cyfrowej. Należności wyrażone na fakturach wystawianych przez kontrahenta na Spółkę, będą iloczynem wartości usługi na jednego klienta oraz ilości klientów uczestniczących w promocji. Po zakończeniu sześciomiesięcznego okresu klient będzie ponosić koszt usług platformy cyfrowej wg ceny za sygnał TV, określonej w ofercie kontrahenta.
Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy ustalenia czy będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego z faktur wystawianych dla Spółki przez kontrahenta. Spółka uznając, iż świadczone usługi będą wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych stoi na stanowisku iż takie prawo jej przysługuje.
Odnosząc sie do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uzasadnia swoje stanowisko jak niżej.
Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy.W myśl art. 5 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2) eksport towarów;3) import towarów;4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Ustawa stanowi, iż prawo do odliczenia przysługuje w tym zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W doktrynie i orzecznictwie nie ma jednolitego stanowiska co należy uznać za usługi wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Z powodu braku jednoznacznego stwierdzenia kiedy dana usługa spełnia te przesłanki, należy do każdej sytuacji podejść indywidualnie opierając się także na polskim i wspólnotowym orzecznictwie. Pierwszym elementem jaki należy wziąć pod uwagę jest rodzaj związku pomiędzy świadczoną usługą a wykonywanymi przez nabywcę usługi czynnościami. W sprawie C-408/98 (orzeczenie z dnia 22 lutego 2001 r., A. vs. C.) ETS stwierdził,iż konieczne jest istnienie bezpośredniego i niezwłocznego związku między daną transakcją ,,wejściową" a daną "wyjściową" transakcją opodatkowaną. Dla powstania prawa do odliczenia wystarczające jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym a tą częścią działalności podatnika, która jest przedmiotem opodatkowania VAT. Powyższe stanowisko znalazło także potwierdzenie w sprawie C - 465/03 (wyrok z 26 maja 2005r. Kretztechnik AG vs Finanzament Linz), w którym Trybunał wskazał iż największe znaczenie powinien mieć związek konkretnego zakupu z podstawową działalnością podatnika. Jeżeli zaś chodzi o istnienie niezwłocznego związku należy zgodzić się z wyrokiem NSA z dnia 29 czerwca 1998 r. (I SA/Wr 1235/97, niepubl.), w którym stwierdzono: "Ustawodawca w żadnym z przepisów nie nakazuje jednak podatnikowi analizowania, czy poczynione przez niego zakupy służą do sprzedaży opodatkowanej (...) w terminie, w którym może dokonać obniżenia podatku naliczonego o należny, czy też posłużą czynnościom opodatkowanym w przyszłości".W opisywanej sytuacji Spółka nabywa usługi od kontrahenta, które faktycznie świadczone są na rzecz klientów Spółki dokonujących zakupów towarów Spółki w ramach promocji, która ma na celu zwiększenie sprzedaży towarów Spółki. Sprzedaż ta jako odpłatna dostawa towarów jest czynnością opodatkowaną.
W myśl art. art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Aby uzyskać w ramach sprzedaży premiowej przychód, Spółka musi ponieść związane z nią koszty, w tym m.in. koszty z tytułu korzystania przez klienta z usług świadczonych przez kontrahenta za okres 6 miesięcy. Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stoi na stanowisku, iż ww. wydatki poniesione przez Spółkę mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż jest to nagroda dla klienta za zakup odbiornika telewizyjnego. Poniesienie tego kosztu przez Spółkę jest niezbędne w celu uzyskania przychodu ze sprzedaży premiowej i stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu. Tak więc Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowych usług.
Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak powyżej.
Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b oraz 14c ustawy Ordynacja podatkowa.