Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy podatnikiem podatku od towarów i usług, w sytuacji opodatkowania całości dochodów przez jednego z małżonków będzie również ten małżonek od całości obrotu z najmu czy też oboje małżonkowie od połowy obrotu z najmu każdy?

sygnatura: ZP/443-14/06/07

autor: Urząd Skarbowy w Kępnie

data: 2007-02-27

słowa kluczowe:

Podatnik pismem z dnia 14 grudnia 2006r., zwrócił się do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej potwierdzenia co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Dochody z tej spółki rozlicza na zasadach ogólnych, opodatkowując je 19% podatkiem liniowym, spółka cywilna jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik wraz z małżonką są współwłaścicielami na zasadach współwłasności łącznej małżeńskiej nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym, którego część stanowi lokal użytkowy. Lokal ten zamierzają wynająć spółce, której Podatnik jest wspólnikiem, na potrzeby prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. Podatnik ani jego małżonka nie są podatnikami podatku od towarów i usług.

Pytanie podatnika: Czy podatnikiem podatku od towarów i usług, w sytuacji opodatkowania całości dochodów przez jednego z małżonków będzie również ten małżonek od całości obrotu z najmu czy też oboje małżonkowie od połowy obrotu z najmu każdy?

Własne stanowisko w sprawie: Zdaniem Podatnika zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ,,ustawą o VAT", podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 cyt. art.15, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Zdaniem wnioskodawcy, w sytuacji opodatkowania dochodów osiąganych z najmu przez jednego z małżonków, podatnikiem podatku od towarów i usług winien być ten z małżonków, który opodatkowuje w całości dochody z tytułu najmu lokalu będącego współwłasnością małżeńską.

Interpretacja i ocena prawna stanowiska: Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz odnoszących się do niego przepisów prawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie traktuje małżonków jako jednego podmiotu podatkowego. Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy o VAT cyt. wyż. podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 cyt. art.15, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Określenie podmiotu, który ma zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług opiera się na ustaleniu, który z małżonków świadczy usługę najmu ( może to wynikać z zawartych umów ).

Podatnikiem może być zatem jeden ze współmałżonków, który świadczy usługę najmu, jest uprawniony do otrzymywania całości należności z tytułu czynszu i będzie zobowiązany do rozliczania podatku od towarów i usług z tego tytułu.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY