Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Spółka w miesiącu lutym 2003r. Otrzymała fakturę korygującą zakupu, wynikającą z uznanej reklamacji. Za ten miesiąc została dokonana korekta podatku naliczonego, co zostało uwzględnione w deklaracji VAT-7 za ten miesiąc. Ponieważ w w/w miesiącu podatnik nie wykonał żadnej czynności opodatkowanej, a kwota skorygowanego podatku przewyższyła kwotę podatku naliczonego, wartości wynikające z rejestru zakupu wraz z uwzględnieniem korekt wykazano w deklaracji za miesiąc luty 2003r. ,,minus". W późniejszych okresach Spółka nie wykonywała czynności opodatkowanych a ujemna wartość podatku była przenoszona na następne okresy rozliczeniowe i wykazywana w deklaracjach VAT-7 w części D.2 w pozycjach 42 i 43 ze znakiem ,,minus". Od dnia 01.05.2004r. po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących podatku od towarów i usług oraz zmianie druków deklaracji VAT-7, ujemne kwoty wartości netto oraz podatku naliczonego, zostały wykazane odpowiednio w części D.2 w pozycji 43 i 44. W związku z powyższym Spółka pyta, czy postępuje właściwie nie wpłacając kwoty podatku wynikającego z korekty faktury zakupu, wykazywanego w deklaracjach VAT-7 ze znakiem ,,minus" a jeśli wpłata powinna być dokonana to kiedy nastąpił moment powstania obowiązku podatkowego. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że dopóki nie dokona czynności opodatkowanej to nie jest zobowiązana do wpłaty zawyżonego podatku naliczonego.

sygnatura: 1433/NG/GV/443-141/2006/LŚ

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

data: 2007-02-21

słowa kluczowe:

Dokonując analizy prawnej przedmiotowego stanu faktycznego należy zaznaczyć, iż tut. Organ wydał postanowienie z dnia 04.10.2005r. Nr 1433/NG/GV/443-198/2005/MP w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, na wniosek Spółki z dnia 12.07.2005r. Podatnik zwrócił się wówczas do tut. Organu, wyrażając wątpliwości dotyczące prawidłowości wykazywania podatku naliczonego za okres luty 2003r. ,,na minusie", wynikającego z otrzymanej korekty faktury zakupowej. W w/w postanowieniu Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe w zakresie możliwości wykazywania podatku naliczonego w kolejnych okresach rozliczeniowych ,,na minusie".

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w wyżej wymienionym przepisie, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. Nr 95 poz. 798 ze zm.) fakturę korygującą wystawia się w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy (w tym uznanych reklamacji). Nabywca po otrzymaniu faktury korygującej ma obowiązek do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę korygującą otrzymał. Ustawodawca wskazuje przy tym, iż obowiązek rozliczenia skorygowanego podatku powinna nastąpić w miesiącu, w którym nabywca fakturę korygującą otrzymał. Przepis ten nie stanowi zatem, że fakt niewystąpienia czynności opodatkowanych w miesiącu otrzymania korekty faktury, zwalnia Spółkę od obowiązku rozliczenia faktury korygującej. Zdaniem tut. Organu, nie będzie miał zastosowania przepis art. 19 ust. 4, obowiązującej w momencie otrzymania korekty faktury, ustawy o podatku VAT z 8 stycznia 1993r. jak i art. 86 ust. 19 ustawy o VAT, obowiązującej po dniu 1 maja 2004r., bowiem według tych regulacji możliwość rozliczenia w późniejszych terminach rozliczeniowych odnosi się tylko do kwoty podatku naliczonego. Kwotą podatku naliczonego jest natomiast, co do zasady suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług (zgodnie z art. 86 ust. 2 ustawy o VAT oraz art. 19 ust. 2 ustawy o VAT z 8 stycznia 1993r.). Kwota korekty podatku naliczonego, wynikająca z przedmiotowej faktury korygującej nie stanowi zatem samoistnie kwoty podatku naliczonego i nie nie może podlegać przeniesieniu do rozliczenia na następne okresy rozliczeniowe. Wobec powyższego, zdaniem tut. Organu obowiązek rozliczenia faktury korygującej w przedstawionej przez podatnika sytuacji winien zostać dopełniony w miesiącu otrzymania faktury, a więc w miesiącu lutym 2003r. Zatem kwotę nienależnie odliczonego podatku naliczonego Spółka powinna wpłacić do tut. Urzędu w miesiącu lutym 2003r. Ponadto informuje się, iż w przedstawionym stanie faktycznym, z tytułu otrzymania przedmiotowej faktury korygującej, obowiązek podatkowy nie powstaje ponieważ podatnik nie dokonał czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lecz zawyżył kwotę podatku naliczonego.

Referencje

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY