Pytanie dotyczy obowiązku odprowadzenia podatku vat w przypadku sprzedazy działek przez osobę fizyczną ?
sygnatura: 1409/PP/443/6/07/KK
autor: Urząd Skarbowy w Legionowie
data: 2007-02-15
słowa kluczowe: |
W dniu 14.12.2006 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legionowie wpłynął wniosek Pana Andrzeja K. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, dotyczący zasadności wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek budowlanych przez osobę fizyczną nie prowadzacą działalności gospodarczej. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:Podatnik jest pracownikiem Firmy G. Warszawa oddział w R. zatrudnionym od 14.01.1987 roku i nie prowadzi działalności gospodarczej. We wrześniu 1989 roku otrzymał w pierwszej darowiźnie działkę rolną o powierzchni 2 ha 34 m#178;, na której to pobudował siedlisko gdzie obecnie mieszka z żoną i dziećmi. W styczniu 1998 roku otrzymał od rodziców drugą działkę rolną o powierzchni 2 ha 99 arów. Obie te działki wykorzystywał do produkcji rolnej. Po wejściu w życie 11 sierpnia 2003 roku nowego planu zagospodarowania przestrzennego działka o powierzchni 2 ha 99 arów została przekwalifikowana przez Urząd Gminy na grunty budowlane pod zabudowę jednorodzinną. W styczniu 2004 roku dokonał częściowego podziału w/w działki na sześć działek budowlanych i dwie działki pozostające w dotychczasowym użytkowaniu jako rolne. W czerwcu 2004 roku sprzedał dwie działki budowlane. W związku z zamiarem sprzedaży pozostałych czterech działek budowlanych Wnioskodawca zadaje pytanie:1. Czy będzie zobowiazany zapłacić podatek VAT w przypadku:- sprzedaży jednej działki w roku?- sprzedaży czterech działek jednocześnie?2. Jak należy liczyć czasokres (czy jako rok kalendarzowy, czy okres od aktu notarialnego do następnego aktu notarialnego)?W opinii Wnioskodawcy, sprzedaż działek z podziału gruntu rolnego nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Po przeanalizowaniu opisanego stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie stwierdza, co następuje: Zgodnie z atr. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednakże aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi być ona wykonana przez podatnika podatku od towarów i usług. Podatnikami podatku od towarów i usług są w myśl art. 15 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonowujące samodzielneie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Z kolei stosownie do art. 15 ust. 2 tegoż artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczs, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Z powyższej definicji przedstawionej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT prowadzą do wniosku, że z działalności gospodarczej wynika zatem, że jest nią przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie ciągły, w pewnym horyzoncie czasowym. Działalnością gospodarczą na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług jest także wykonywanie sporadycznie, a nawet jednorazowo czynności, o których mowa w art. 5 ust. 1, jednakże jedynie wtedy, gdy okoliczności wykonania tych czynności wskazują na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy. W przypadku, gdy osoba fizyczna, nieprowadząca ewidencjonowanej działalności gospodarczej, dokonuje sprzedaży swego prywatnego majątku, jeżeli wykonuje to w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem powtarzania i nie zmierzają do nadania im stałego charakteru, a towary te nie były nabywane jedynie w celu ich zbycia to wykonywane przez tą osobę czynności dostawy gruntu nie uznaje się za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Okoliczność, iż podmiot wykonuje czynności wymienione w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług nie jest wystarczającą przesłanką do ich opodatkowania bowiem musi działać w charakterze podatnika, a zatem podmiotu wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2. Ponadto należy zauważyć, że wykorzystywanie majątku prywatnego przez osoby fizyczne stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 zdanie drugie ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż w przedmiotowym przypadku sprzedaż przez Podatnika nieruchomości gruntowych z majątku prywatnego nabytych w drodze darowizny nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ponieważ czynność ta nie kwalifikuje się do uznania jej za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r., bowiem nie wystąpiła przesłanka nabycia towaru z jego celowym przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży.W odpowiedzi na pytanie Podatnika dotyczące liczenia czasokresu Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, iż o kwestii częstotliwości nie decyduje czasokres wykonywania czynności ( rok, dwa, czy pięć lat) ani też ilość dokonanych transakcji sprzedanych działekBiorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji