Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy wynagrodzenie z tytułu umów o dzieło powinno być uwzględniane w kwocie 10.000,00 euro uprawniającej do korzystania ze zwolnienia od podatku towarów i usług VAT?

sygnatura: 1435/PP3/4402/1/07/MB

autor: Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

data: 2007-02-08

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005r. Nr 8, poz. 60 tekst jednolity z póżn. zmian), w związku z wnioskiem Strony z dnia 11.01.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 11.01.2006r.) uzupełnionym pismem z dnia 21.02.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

POSTANAWIA

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 11.01.2006r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik świadczy usługi w zakresie prac badawczo rozwojowych w zakresie nauk ekonomicznych, psychologicznych, socjologicznych i pedagogicznych oraz podpisanych z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Płocku umów o dzieło, w ramach których pełni funkcję Przewodniczącego Regionalnej Komisji Egzaminacyjnej ds. stopni specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny, polegającą na czuwaniu nad właściwym przygotowaniem i przebiegiem egzaminu kwalifikacyjnego dla uczestników kursów przygotowujących do egzaminu kwalifikacyjnego na I stopień specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny.

Wnioskiem z dnia 07.11.2006r. oraz pismem z dnia 31.01.2007r.(fax z dnia 01.02.2007r.), uzupełniającym wniosek, strona zwróciła się z pytaniem: ,,czy wynagrodzenie z tytułu umów o dzieło powinno być uwzględnione w kwocie 10.000,00 euro uprawniającej do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług VAT.

Zdaniem podatnika świadczone usługi w ramach umowy o dzieło, zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ,,nie wchodzą w zakres czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej" a tym samym wynagrodzenie z tytułu umów o dzieło nie powinno być uwzględnione w kwocie 10.000,00 euro uprawniającej do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stosownie do normy art. 113 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się podatku.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, iż zadania wykonywane przez podatnika na podstawie umów o dzieło, nie wchodzą w zakres czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej, wobec czego: świadczone usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a zatem przedstawione przez Pana stanowisko, iż wynagrodzenie uzyskane z tytułu umów o dzieło nie powinno być uwzględnione w kwocie 10.000 euro uprawniającej do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jest poprawne.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Ponadto tutejszy organ podatkowy nadmienia, iż rozpatrując wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, nie ocenia załączników załączonych do przedmiotowego wniosku.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY