Strona zwróciła się z zapytaniem jakie zobowiązania zostaną nałożone na parafię w związku z prowadzoną działalnością
sygnatura: PP-1/005-3/07
autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu
data: 2007-02-07
słowa kluczowe: |
Parafia X zamierza otworzyć przykościelny sklepik z dewocjonaliami prowadzony przez zespół wolontariuszy. Spodziewany całkowity dochód z tej działalności parafia zamierza przeznaczyć na swoją działalnością statutową - kult religijny. Strona zwróciła się z zapytaniem jakie zobowiązania zostaną nałożone na parafię w związku z prowadzoną działalnością ? W ocenie podatnika sprzedaż dewocjonaliów będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT w 2007 roku do wysokości 39.700,00 zł oraz że Parafia nie będzie miała obowiązku składania deklaracji VAT - 7.
Organ podatkowy stwierdza, że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym.
Podatnikami są, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm. ), osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast działalność gospodarcza w ujęciu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub innych usługodawców, w tym również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, jak również działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności podlegające na wykorzystywaniu towarów lub dóbr niematerialnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Sprzedaż dewocjonaliów jest czynnością, która mieści się w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ,, podatkiem ", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Jednocześnie zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 , czyli 10.000 EURO.
Mając na względzie powyższe stwierdza się, iż X do momentu, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczenia limitu uprawniającego do zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w 2007 roku ( 10.000 EURO - 39.700 zł ) nie ma obowiązku dokonania rejestracji dla potrzeb podatku VAT i nie ma obowiązku składania deklaracji VAT - 7.
Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.