Czy decyzja w zakresie opodatkowania bądź nieopodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów należy do podatnika?
sygnatura: IX/443-53/HM/06
autor: Urząd Skarbowy w Przemyślu
data: 2007-02-07
słowa kluczowe: |
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15 ust. 1, art. 86 ust. 1, art. 96 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.
W dniu 16.11.2006r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Stowarzyszenie pożytku publicznego przekazuje nieodpłatnie towary takie jak artykuły żywnościowe, chemiczne, pielucho majtki. W piśmie uzupełniającym Strona dodatkowo wyjaśniła, iż ww. towary pochodzą głównie od prywatnych sponsorów, Fundacji i innych Stowarzyszeń, które przekazywane są również nieodpłatnie. Ponadto w ramach zebranych darowizn pieniężnych na konkretnego obdarowanego Strona sama dokonuje zakupu towarów m.in. pielucho majtki, leki itp.
Wątpliwości Podatnika dotyczą tego, czy do niego należy decyzja opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów i czy w związku z tym przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem przekazywanych towarów. Zdaniem Wnioskodawcy tak.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu nie potwierdza prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, podmioty o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Art. 96 ust. 3 stanowi, iż podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z powołanym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z treści tego przepisu wynika, iż: prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwanego również prawem do odliczenia podatku naliczonego, przysługuje jedynie podatnikowi; podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, z którego może skorzystać lub nie; prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie zakresie takim zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz.798 ze zm.), zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami ,,FAKTURA VAT".
Wnioskodawca na dzień dzisiejszy nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, w związku z czym nie ma prawa do wystawiania faktur VAT, jak również do skorzystania z ustawowych przywilejów w zakresie odliczania podatku naliczonego.