Czy sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego zabudowanej budynkami stacji obsługi samochodów nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
sygnatura: 1435/PP1/443-164/06/ŁK
autor: Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście
data: 2007-01-31
słowa kluczowe: |
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 30.10.2006r (wpływ do tut. urzędu 31.10.2006r) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
postanawia
uznać stanowisko przedstawione w piśmie z dnia 30.10.2006r. za prawidłowe.
Uzasadnienie
Dnia 31.10.2006r wpłynął do tut. urzędu wniosek Pana X, Pani Y, Pana Z, Pana B, Pani C oraz Pani D o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży udziałów w prawie użytkowania wieczystego zabudowanej budynkami stacji obsługi samochodów nieruchomości stanowiącej działki gruntu oznaczone w ewidencji gruntów numerami X,Y,Z. Strony przedstawiły następujący stan faktyczny: Opisane 3 działki stanowią jedną nieruchomość - opisane są jako jedna powierzchnia 1.883 m#178; w jednej księdze wieczystej KW nr X. Powyższa nieruchomość pozostaje w wieczystym użytkowaniu. Przedmiotowa nieruchomość była w dniu ustanowienia użytkowania wieczystego przeznaczona pod zabudowę ,,budynkiem użytkowym". Została zabudowana w 1970 roku budynkami stacji obsługi samochodów i pozostaje zabudowana do dnia dzisiejszego. Od 1970 roku działki i budynki są wykorzystywane przez współużytkowników wieczystych w działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu stacji obsługi samochodów. Działki oraz budynki nie były oraz nie są składnikiem przedsiębiorstwa ani jego części. Żaden ze współużytkowników wieczystych nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z obrotem nieruchomościami.
Strona zwraca się z zapytaniem, czy sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego zabudowanej budynkami stacji obsługi samochodów nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zdaniem Wnioskodawców w/w czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
W odniesieniu do powyższego organ podatkowy stwierdza co niżej: Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust 1 w/w ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w w/cyt. art. 5 ust 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, albowiem nie daje użytkownikowi wieczystemu prawa do rozporządzania gruntem jak właściciel. Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu stanowi zatem świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust 1 ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z w/w przepisem, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Podatnikami podatku VAT, zgodnie z art. 15 ust 1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Definicja działalności gospodarczej dla potrzeb podatku od towarów i usług została zawarta w art. 15 ust 2 w/cyt. ustawy o VAT i obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Z definicji tej wynika, że działalnością gospodarczą dla celów VAT jest nie tylko profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a w konsekwencji sposób ciągły, lecz z działalnością gospodarczą mamy do czynienia również wtedy, gdy czynność z zakresu działalności producentów, handlowców i usługodawców realizowana jest sporadycznie (okazjonalnie), a nawet jednorazowo - jednak jedynie wtedy, gdy okoliczności wykonania tej transakcji wskazują na zamiar wykonywania ich (jej) w sposób częstotliwy.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Strony zamierzają dokonać sprzedaży określonej części w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości w warunkach, które wskazują, iż działania te nie są czynione z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego, zorganizowanego charakteru.
Z powyższego wynika, iż sprzedaż określonej części w prawie wieczystego użytkowania nieruchomości, o której mowa we wniosku z dnia 30.10.2006r nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Podsumowując należy wskazać, iż zbycie części prawa wieczystego użytkowania w/w nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.