Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy jako podmiot zwolniony przedmiotowo z podatku VAT, w opisanej sytuacji może rozliczyć podatek VAT naliczony dotyczący faktur za utrzymanie ,,Loga" z podatkiem VAT należnym dotyczącym faktur refakturujących tę usługę.
sygnatura: 1472/RPP1/443-718/06/BIK
autor: Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie
data: 2007-01-25
słowa kluczowe: |
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 07.11.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 16.11.2006r.) uzupełnionym w dniu 18.01.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług
p o s t a n a w i a
uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe
U Z A S A D N I E N I E
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność ubezpieczeniową, która nie jest opodatkowana podatkiem VAT. Spółka wynajmuje powierzchnię biurową w wieżowcu, którego właściciel zobligował się do umieszczenia na dachu budynku ,,Loga" firmy. Wnioskodawca, na podstawie comiesięcznych faktur wystawionych przez właściciela budynku, uiszczać będzie opłatę za utrzymanie ,,Loga". Faktury te zawierać będą 22% podatek VAT. W tym samym budynku mieścić się będzie siedziba innej firmy, należącej do tej samej grupy co Wnioskodawca. Obie firmy używają tego samego ,,Loga". W związku z tym Spółka będzie refakturować tej drugiej firmie część wydatków poniesionych z tytułu utrzymania ,,Loga", wystawiając przy tym fakturę zawierającą 22% podatek VAT.
Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy jako podmiot zwolniony przedmiotowo z podatku VAT, w opisanej wyżej sytuacji może rozliczyć podatek VAT naliczony dotyczący faktur za utrzymanie ,,Loga" z podatkiem VAT należnym dotyczącym faktur refakturujących tę usługę.
Zdaniem Spółki, na podst. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, przysługuje jej możliwość obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego.
Mając na uwadze przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny należy zauważyć, iż nabycie przez Spółkę usługi polegającej na umieszczeniu ,,Loga" Spółki na dachu budynku jest niewątpliwie związane zarówno ze sprzedażą usług ubezpieczeniowych zwolnionych z podatku VAT oraz sprzedażą usług opodatkowanych (refakturowanie usług umieszczenia ,,Loga" na dachu budynku). Dlatego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednakże zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Należy jednak zauważyć, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie jest możliwe określenie, w jakim zakresie zakup usługi polegającej na umieszczeniu ,,Loga" związany jest ze sprzedażą zwolnioną, a w jakim ze sprzedażą opodatkowaną. W związku z powyższym, zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Jednak zgodnie z art. 90 ust. 8 ustawy o VAT podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu. Dodatkowo należy zauważyć, iż zgodnie z art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT w przypadku, gdy proporcja nie przekroczyła 2% podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 90 ust. 2.
W celu uzupełnienia złożonego wniosku o stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu wezwał Spółka o informację, czy, mając na uwadze art. 90 ust. 3 i 8, osiągnęła Ona obrót. W uzupełnieniu do złożonego wniosku Spółka oświadczyła, iż w latach 2005 i 2006 nie osiągnęła obrotu w rozumieniu ustawy o VAT. Z deklaracji VAT -7K za trzeci i czwarty kwartał 2006r., które wpłynęły do tut. Urzędu wynika, że Spółka wykazała tylko import usług (podstawę opodatkowania i VAT należny). Do proporcji do częściowego odliczenia VAT naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz czynnościami, w stosunku do których takie prawo nie przysługuje, nie powinny być wliczane kwoty wynikające z importu usług. Zatem mając na uwadze art. 90 ust. 8 Spółka do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego musi przyjąć proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu. Jeżeli jednak, zgodnie z art. 90 ust. 10 pkt 2 ustalona proporcja nie przekroczy 2% Spółka nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 90 ust. 2.
W związku z powyższym nie można zgodzić się ze stanowiskiem Spółki, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury dokumentującej nabycie usługi umieszczenia "Loga" bez jakichkolwiek ograniczeń. Korzystając bowiem z prawa do odliczenia podatku naliczonego Spółka musi wziąć pod uwagę szereg uregulowań, o których mowa w art. 90 ustawy o VAT.
Jednocześnie Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego pragnie zauważyć, iż nie odniósł się do kwestii poprawności postępowania Spółki dotyczącego refakturowania części kosztów dotyczących usługi umieszczenia ,,Loga" Spółki na dachu budynku.
Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b i 14c ustawy Ordynacja podatkowa.