Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

CZY SPRZEDAŻ KILKU DROBNYCH RZECZY POWODUJE POWSTANIE OBOWIAZKU PODATKOWEGO ?

sygnatura: PP/443-112/06

autor: Urząd Skarbowy w Cieszynie

data: 2007-01-04

słowa kluczowe:

POSTANOWINIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005r. Dz.U.Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 10.11.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.11.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 30.11.2006 r.

Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Stosownie do postanowień przepisu art. 14a § 2 cyt. ustawy wniosek, o którym mowa w § 1, składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, naczelnika urzędu celnego lub wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty albo marszałka województwa. Składając wniosek podatnik, płatnik albo inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Ostatnio dokonał sprzedaży przez internet 6 sztuk budzików i nie zamierza już dokonywać innych sprzedaży. Towary te, jak wyjaśnił Wnioskodawca, zostały nabyte do własnego użytku ( do użytku codziennego oraz jako prezenty dla przyjaciół i rodziny ) podczas okazjonalnego pobytu w hurtowni elektronicznej. Zakupiono wówczas 10 budzików. Po dwóch latach niewykorzystane budziki ( 6 szt.) wnoszący podanie postanowił sprzedać za połowę orientacyjnej ceny rynkowej, gdyż jakość tych towarów po dwóch latach mogła budzić zastrzeżenia. Towary te zostały sprzedane w 6 aukcjach w okresie od 27.09.2006 r. do 27.10.2006 r. Z informacji zawartych w złożonym piśmie wynika, iż wnioskodawca nie dokonał sprzedaży posiadanych rzeczy jednorazowo, gdyż zmusiły go do tego okoliczności. Jak wyjaśnił Wnioskodawca wystawienie towarów do aukcji wiąże się z kosztami, a zainteresowanie tymi towarami ( budzikami ) nie jest duże. W sytuacji gdy wystawiony do aukcji towar nie zostanie sprzedany, musi być wystawiony ponownie, sprzedający zaś jest zmuszony ponieść podwójną opłatę za wystawienie przedmiotu.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii czy sprzedaż ta podlega opodatkowaniu.

Zdaniem Wnoszącego zapytanie czynności opisane we wnioski nie podlegają opodatkowaniu żadnym podatkiem, gdyż jest to sprzedaż jednorazowa, a uzyskane z tego tytułu kwoty niewielkie.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz przepisów prawa podatkowego, odnoszących się do tego stanu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza co następuje :

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności .

Natomiast zgodnie z ust. 2 powyższego przepisu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zatem w przypadku gdy dostawa towaru - dokonywana jest w okolicznościach wskazujących na wykonywanie tej czynności w sposób częstotliwy, stanowi czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Przez zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy należy tutaj rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzonej działalności .

Aktualne pozostaje stanowisko doktryny, wyrażone m.in. w orzeczeniu z dnia 30.04.1999r. (ISA/Lu 233/98 Monitor Podatkowy 2000/6/42), że ,,okoliczności wskazujące na zamiar wykonywania usług w sposób częstotliwy ( ...) muszą istnieć w chwili ich wykonywania w rozumieniu ustawy, a nie w okresie późniejszym".

Zatem aby dostawa towarów nie nosiła znamion wykonywania jej w sposób częstotliwy, nie może być realizowana w warunkach wskazujących na zamiar powtarzania tych czynności.

O kwestii częstotliwości nie decyduje czasokres wykonywania czynność ( rok, dwa czy pięć lat ) ani też ilość dokonywanych transakcji - sprzedanych towarów. Decydującym kryterium jest fakt powtarzalności czynności .

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Wnioskodawca dokonał sprzedaży przedmiotów, zakupionych na własne potrzeby z których część następnie ( z uwagi na to że nie była wykorzystywana ) została sprzedana na aukcji internetowej. Zamiarem wnoszącego zapytanie, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, było pozbycie się zbędnych mu przedmiotów, nie zaś dokonywanie sprzedaży w sposób powtarzalny w celach zarobkowych. Jednak okoliczności związane z brakiem nabywców na wszystkie w/w towary w ramach jednej aukcji, a co za tym idzie konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów aukcyjnych w przypadku, gdy aukcja się nie powiedzie i towary trzeba wystawić ponownie spowodowały, że wnioskodawca wystawił te towary na aukcji pojedynczo. Przedstawiony w zapytaniu opis stanu faktycznego świadczy o tym, iż była to sprzedaż incydentalna, dokonywana wyłącznie na okoliczność wyzbycia się niepotrzebnych towarów. Zatem w tym przypadku nie można mówić o zamiarze dokonywania czynności sprzedaży w sposób częstotliwy. Wnioskodawca nie spełnia przesłanek do uznania go w tym zakresie za podatnika podatku od towarów i usług, zaś opisane transakcje dostawy towarów nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne postanowienie.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY