Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Usługi świadczone na podstawie umowy o dzieło i przeniesienie praw autorskich w warunkach określonych w art. 15 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej i w związku z tym są wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług pod warunkiem, że przychody z tytułu tych czynności zostały wymienione w art. art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

sygnatura: ILPP1/443-1014/08-4/BP

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2009-01-23

słowa kluczowe:działalność gospodarcza, prawa autorskie, projekt, twórcy

Wniosek ORD-IN: [ 699 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani , przedstawione we wniosku - bez daty (data wpływu: 29 października 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 stycznia 2009 r. (data wpływu: 19 stycznia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni wykonuje dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie umowy o dzieło projekty graficzne reklam prasowych, ulotek oraz materiałów promocyjnych. Wraz z projektami graficznymi Wnioskodawczyni przekazuje zamawiającemu prawa autorskie. Umowy o dzieło zawierają warunki wykonania usług, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wobec osób trzecich z tytułu wspomnianych czynności celem wykonania zamówionego dzieła. Zamawiający przekazuje Wnioskodawczyni materiały, z których po wykonaniu zlecenia należy się rozliczyć. Wnioskodawczyni wykonuje zlecenia osobiście na podstawie umowy cywilnoprawnej i nie prowadzi działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni wystawia rachunek i nie nalicza podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy umowa cywilnoprawna - umowa o dzieło twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych dotycząca świadczonych przez Wnioskodawczynię usług jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawczyni, usługi w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wykonywane w ramach umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia i umowy o dzieło), są wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 i ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawczyni podkreśla, że z tytułu zawieranych umów cywilnoprawnych na wykonanie dzieła w postaci projektów graficznych:

  1. nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich;
  2. projekty wykonuje z powierzonego materiału;
  3. za odpłatnością do dzieła i przekazanych praw autorskich;
  4. nie prowadzi działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

Działalność gospodarcza - stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie o podatku od towarów i usług różni się od definicji działalności gospodarczej zawartych w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.) oraz w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) i innych ustawach podatkowych. Powyższa definicja ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem ,,podatnik" wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Trzeba bowiem przyjąć, że działalnością gospodarczą jest tylko aktywność wykonywana w sposób profesjonalny. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie podmiotu za podatnika podatku od towarów i usług w zakresie tych czynności.

Według art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług, przepis ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.

Aby czynności osoby fizycznej nie były uznawane za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, muszą być spełnione następujące warunki: związanie wykonującego czynności ze zlecającym ich wykonanie prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

O wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług można mówić w przypadku, gdy projektanta będą łączyć z nabywcą projektu wraz z prawami autorskimi do niego, więzi analogiczne jak w przypadku stosunku pracy i tym samym nie będzie on ponosił ryzyka ekonomicznego w związku z wykonywaniem czynności oraz będzie korzystał wyłącznie lub przede wszystkim z organizacji lub infrastruktury podmiotu na rzecz, którego usługa jest świadczona, a odpowiedzialność za tę czynność w stosunku do osób trzecich będzie bezwzględnie ponosił zlecający (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni wykonuje dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w ramach umowy o dzieło projekty graficzne reklam prasowych, ulotek oraz materiałów promocyjnych i wraz z nimi przekazuje prawa autorskie. Umowy o dzieło zawierają warunki wykonania usług, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wobec osób trzecich z tytułu czynności podejmowanych w celu wykonania zamówionego dzieła. Zamawiający przekazuje Wnioskodawczyni materiały, z których po wykonaniu zlecenia należy się rozliczyć.

Reasumując, usługi świadczone przez Wnioskodawczynię na podstawie umowy o dzieło i przeniesienie praw autorskich nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej i w związku z tym są wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług pod warunkiem, że przychody z tytułu tych czynności zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY