Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy Wnioskodawczyni może odliczyć #189; wartości podatku VAT naliczonego na fakturze zakupu nieruchomości?

sygnatura: ILPP1/443-1018/08-2/AI

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2009-01-12

słowa kluczowe:odliczenie podatku, podatek naliczony, podatnik, rejestracja

Wniosek ORD-IN: [ 438 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2008 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 28 października 2008 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 29 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni wraz z mężem oraz inne małżeństwo zakupili w równych częściach nieruchomość rolną zabudowaną. W akcie notarialnym musieli być wymienieni wszyscy. Faktura za akt notarialny została wystawiona na cztery osoby. NIP wskazany na fakturze jest męża. Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i rozlicza się deklaracją VAT-7K. Przedmiotowa nieruchomość została zakupiona w celu powiększenia wspólnego gospodarstwa rolnego na zasadach wspólności małżeńskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni może odliczyć #189; wartości podatku VAT naliczonego zawartego w fakturze dotyczącej zakupu nieruchomości...

Zdaniem Wnioskodawczyni, istnieje możliwość odliczenia #189; wartości podatku VAT naliczonego z przedmiotowej faktury, ponieważ gospodarstwo rolne prowadzone jest przez Wnioskodawczynię i jej męża na prawach współwłasności małżeńskiej. Wszelkie zakupy jakich dokonują dotyczą tego samego gospodarstwa i nie ważne jest na kogo wystawiona jest faktura gdyż jest to dokument dotyczący tego samego gospodarstwa, a tylko jedna osoba w tym przypadku jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast przepis art. 15 ust. 4 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1. Z kolei art. 15 ust. 5 stanowi, iż przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione w ust. 4 przypadkach.

Stosownie do art. 96 ust. 1 powołanej ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

W przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych (art. 96 ust. 2). Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako ,,podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako ,,podatnika VAT zwolnionego" - art. 96 ust. 4 ustawy.

Z powyższych przepisów wynika, iż do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego uprawniona jest tylko i wyłącznie jedna osoba fizyczna spośród tych, które prowadzą wspólne gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie. Dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego ma takie znaczenie, że wówczas faktury dotyczące tego gospodarstwa będą wystawiane na tę właśnie osobę, która dokonała zgłoszenia rejestracyjnego. Jednocześnie ta sama osoba występować będzie w roli zbywcy (dostawcy) przy sprzedaży (dostawie) produktów rolnych.

Zaznaczyć jednak należy, iż ustawodawca tworząc ww. przepis art. 96 ust. 2 użył liczby mnogiej, dopuszczając tym samym, przy rozliczeniu podatku naliczonego jak i należnego w gospodarstwie rolnym prowadzonym wspólnie przez małżonków, posługiwanie się fakturami wystawianymi na którekolwiek z nich, mimo, że w rozliczeniach z urzędem skarbowym za podatnika będzie uważana osoba, która złoży zgłoszenie rejestracyjne.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne na prawach współwłasności małżeńskiej. Zainteresowana jest czynnym podatnikiem od towarów i usług i rozlicza się deklaracją VAT-7K. Zakup przedmiotowej nieruchomości został udokumentowany fakturą wystawioną na czterech nabywców z podanym numerem identyfikacji podatkowej tylko męża Wnioskodawczyni.

Na podstawie powyższych przepisów, w przedmiotowej sytuacji faktura VAT wystawiona m. in. na Wnioskodawczynię i jej męża (z tytułu zakupu nieruchomości gruntowej) może stanowić podstawę do odliczenia podatku VAT naliczonego w rozliczeniu VAT-7 (VAT-7K) składanym przez żonę pod warunkiem spełnienia przesłanek ustawowych umożliwiających takie odliczenie.

Kwestie odliczenia podatku VAT naliczonego uregulowane zostały w dziale IX rozdział 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
  4. - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY